Bieszczady – co trzeba zobaczyć?

Bieszczady – co trzeba zobaczyć?

Turystyczny raj w Bieszczadach

Region górski położony w południowo-wschodniej Polsce, który graniczy z Ukrainą i Słowacją stał się od jakiegoś czasu wyjątkowo interesującym kierunkiem turystycznym. Zdecydowanie bardziej dzikie miejsca z zapierającymi krew w żyłach widokami, przyciągają coraz więcej zwiedzających.

Co trzeba odwiedzić?

Bieszczady można zwiedzać wzdłuż i wszerz, przemierzając wszystkie dostępne szlaki. Można także zapuścić się w bardziej dziewicze tereny, ale to opcja dla bardziej zaawansowanych wędrowców. Skupmy się jednak na tych najbardziej charakterystycznych atrakcjach turystycznych, które warto zobaczyć.

  1. Jezioro Solińskie
  2. Orla Perć
  3. Połonina Wetlińska
  4. Rezerwat przyrody Sine Wiry
  5. Chatka Puchatka w Milówce
  6. Wodospady na rzece San
  7. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Największy sztuczny zbiornik

Jezioro Solińskie to największy zbiornik retencyjny w Polsce. Jest otoczone przepięknymi widokami, które można podziwiać zarówno z brzegu, jak i z łodzi, pływających po nim. Znajdziemy na nim kilka wysp, półwyspów, a nawet zatoki. W sezonie nie brakuje tam także innych atrakcji wodnych, które pozwolą odpocząć po długich, górskich wędrówkach.

Połonina Wetlińska

Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w całych Bieszczadach. Masyw ten znajduję się w większości na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i składa się z pięciu ponad 1100 metrowych szczytów. Przechadzając się po tych górach i połoninach warto zwrócić uwagę na niesamowitą przyrodę wokół. Poza tym niezwykłą ciekawostkę stanowią także miejscowe legendy, na przykład ta o zbójniku Doboszu.

Sine Wiry

Skoro mowa już o przyrodzie, to nie sposób zapomnieć o Rezerwacie Przyrody Sine Wiry. Znajduje się on na terenie gmin Cisna, Solina i Czarna, a utworzone w nim dwie ścieżki przyrodnicze pozwolą zobaczyć niespotykane nigdzie indziej rośliny i zwierzęta.

Chatka Puchatka

Wycieczki górskie bez odwiedzania schronisk, tracą nieco uroku, dlatego będąc w Bieszczadach warto zajrzeć do tego najwyżej położonego. Chatka Puchatka znajduje się na Połoninie Wetlińskiej na wysokości ponad 1200 metrów nad poziomem morza. Poza niesamowitym klimatem i widokiem, możemy tam także coś zjeść i odpocząć.

Wodospady

Rzeka San, przepływając przez Bieszczady, pozwala nam podziwiać swoje piękno. Wartki jeszcze nurt usłany jest mniejszymi i większymi wodospadami, które warto zobaczyć, zwłaszcza w upalne dni.

Skansen w Sanoku

W Sanoku warto poświęcić czas na odwiedziny Muzeum Budownictwa Ludowego. Zobaczymy tam świetnie zachowane i odrestaurowane drewniane budynki z XVII – XX w., posłuchamy historycznych prelekcji, a nawet znajdziemy lokalne, dawne produkty.

Idealne wakacje

Połączenie górskich wędrówek, zdrowego powietrza, przepięknych widoków i ciekawych atrakcji turystycznych, które oferują Bieszczady, stanowi idealne rozwiązanie na krótsze lub dłuższe wakacje.

Dodaj komentarz