Trójkąt ergonomiczny, ciąg roboczy czy poszczególne strefy kuchenne, to schematy, którymi warto posłużyć się, aranżując kuchnię. Ta przestrzeń oprócz estetyki musi być przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna. Chodzi przecież o to, by gotowanie przebiegało w pełnym komforcie.
Okazuje się, że już w latach 50 tych XX wieku w USA wymyślono schematy, które powinny funkcjonować w każdej kuchni. Najważniejsze jest dogodne rozmieszczenie sprzętów kuchennych. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od układu kuchni, a te najczęściej spotykane są w kształcie litery L i można z nich korzystać w nowoczesnym budownictwie, w którym stawia się na design, ale i wygodę mieszkania. Lublin, Warszawa, Kraków czy Wrocław to tylko niektóre miasta, w których deweloperzy są już świadomi potrzeb ostatecznych klientów. Zdają sobie też sprawę, że dzisiaj najbardziej pożądane są kuchnie otwarte w aneksie. Jeśli widać całą przestrzeń kuchenną, tym bardziej należy zwrócić uwagę na praktykę korzystania z tej strefy.
Schematy urządzania kuchni przydają się wszystkim tym, którzy we własnej kuchni chcą czuć się komfortowo, a samo gotowanie ma sprawiać przyjemność. Trójkąt ergonomiczny sprawdzi się w kuchniach w układzie L, U bądź w kwadracie. Chodzi o to, by podstawowe sprzęty, czyli lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka znajdowały się dokładnie na wierzchołkach trójkąta. Dzięki temu korzystanie z nich stanie się proste.
W kuchniach umiejscowionych na jednej ścianie idealnie sprawdzi się tzw. ciąg roboczy. Ten zaczyna się lodówki, tuż za nią powinna znaleźć się niewielka szafka z blatem roboczym, by móc wykładać produkty z lodówki. Dalej te mają być poddane wyczyszczeniu, więc świetnie sprawdzi się zlewozmywak i znowu blat roboczy. Na końcu ciągu jest miejsce na przyrządzanie potraw, a więc idealnie sprawdzi się kuchenka oraz piekarnik.
Kuchnię można dzielić też na różne strefy: strefę przechowywania, czyli lodówkę oraz szafki na produkty sypkie, gotowania, czyli kuchenkę, mikrofalę oraz piekarnik, czyszczenie, czyli zlewozmywak, kosz na odpady i zmywarka. Nie może też brakować strefy przechowywania naczyń, patelni, misek oraz garnków – warto trzymać je blisko siebie.
Blaty kuchenne powinny być zawsze czyste i wolne od zbędnych sprzętów. W ich pobliżu warto jednak umiejscowić szufladę ze sztućcami, półkę z przyprawami oraz akcesoria, takie jak noże, cedzaki, chochle.