Jak oszczędzać prąd w domu – skuteczne sposoby

Jak oszczędzać prąd w domu – skuteczne sposoby

Z roku na rok dostawcy podwyższają ceny energii elektrycznej. Jest to duży problem dla osób, które prowadzą gospodarstwo domowe, a chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Polacy coraz częściej i chętniej kupują i korzystają ze sprzętów elektronicznych, co przekłada się na większe zużycie prądu i wyższe rachunki. Jest jednak kilka sposobów na to, jak ograniczyć zużycie prądu i jednocześnie zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Kupuj sprzęt energooszczędny

Jeszcze jakiś czas temu zmywarka czy nowoczesny, płaski telewizor były rzeczami, na które nie mogła pozwolić sobie każda rodzina. Na szczęście poziom naszego życia wzrasta i coraz częściej możemy pozwolić sobie na zakup takich sprzętów. Takie urządzenia nie tylko ułatwiają nam codzienne życie i przyśpieszają wykonywanie obowiązków domowych, ale także niestety zużywają sporo prądu. Nie oznacza to jednak, że mamy całkowicie rezygnować z takich udogodnień. Wystarczy, że będziesz kupować sprzęty energooszczędne, które pobierają mniej energii elektrycznej, a co za tym idzie, są przyjazne dla środowiska i naszego portfela. Podczas zakupu sprzętu elektronicznego należy kierować się prostą zasadą – im wyższa literą w alfabecie jest oznaczony sprzęt, tym lepiej. Sprzęty, które zużywają najmniej energii, będą oznaczone symbolem A++. Dzięki nim możemy zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu nawet o kilkanaście procent. Co za tym idzie zaoszczędzimy na prądzie.

Zmień żarówki na energooszczędne

Co prawda w sklepach na próżno już szukać starych modeli żarówek, jednak na pewno znajdą się osoby, które z nich korzystają. Takie żarówki potrzebują bardzo dużo energii, którą tylko w niewielkim stopniu zmieniają w światło. Jest to więc nic innego jak marnowanie prądu i podwyższanie swoich rachunków bez powodu. Jeśli zastanawiasz się jak oszczędzać prąd w domu, a dalej korzystasz z tego typu żarówek, to koniecznie zamień je na te energooszczędne. Szczególnie sprawdzą się one w miejscach, w których długo mamy zapalone światła np. salon czy kuchnia.

Zrezygnuj z trybu czuwania

Mimo że jest to wygodne, bo możemy włączyć telewizor czy konsole tylko za pomocą przycisku na pilocie to jest to jeden z głównych powodów podwyższonych rachunków za prąd. Sprzęty, z których nie korzystamy, a mimo to są podłączone do prądu, dalej pobierają energię. Tryb czuwania nie jest nam potrzebny np. w nocy, więc warto go wtedy wyłączyć i dzięki temu zaoszczędzić na rachunkach.

Listwa zasilająca antyprzepięciowa

To jeden ze sposobów na to, jak oszczędzać prąd w domu. Możemy do niej podłączyć kilka urządzeń i za pomocą jednego przycisku wyłączyć wszystkie jednocześnie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ jednym ruchem możemy wyłączyć sprzęty elektryczne z trybu czuwania i zaoszczędzić dzięki temu trochę pieniędzy. Taka listwa chroni też nasz sprzęt przed spięciami podczas burzy czy innych awarii.

Dodaj komentarz