Dlaczego warto kupować ubrania z drugiej ręki?

Dlaczego warto kupować ubrania z drugiej ręki?

Tanie, oryginalne i wysokiej jakości – takie właśnie mogą być ubrania z drugiej ręki. W Polsce rynek odzieży używanej na przestrzeni ostatnich kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Ciucholandy przestały być wstydliwym tematem, a odzież używana wskazuje wręcz na oryginalność danej osoby. Coraz więcej możemy zauważyć także vintage shopów oraz wydarzeń związanych z targami rzeczy używanych. Dlaczego warto kupować odzież z drugiej ręki? 

Ekologia rzeczy używanych 

Przemysł odzieżowy jest jednym z najbardziej szkodliwych rzeczy dla naszej planety. Do produkcji ubrań wykorzystywane są sztuczne barwniki, hektolitry wody, a w procesie powstają tony odpadów tekstylnych, w tym niezwykle szkodliwy mikroplastik. Obecnie rocznie powstaje ponad 50 kolekcji ubrań rocznie. Według tego kalendarza powinniśmy wymieniać swoją szafę raz w tygodniu. O ile w Europie nie obserwujemy z tego powodu większych problemów, to musimy zwrócić uwagę na Azję. To właśnie tam w większości powstają nasze ubrania. 

Kupując odzież z drugiej ręki, przyczyniamy się do zmniejszenia popytu, a tym samym ograniczenia szkodliwego wpływu na środowisko. Im więcej osób zdecyduje się na zmianę swoich nawyków konsumenckich, tym lepiej dla naszej planety. I oczywiście dla nas samych. 

Oszczędność i ekonomia 

Mimo, że ubrania z sieciówek nie są najwyższej jakości, to bardzo często cena wskazuje inaczej. Nawet zwykły t-shirt potrafi kosztować kilkadziesiąt złotych. Warto przy tym pamiętać, że pieniądze z produkcji nie trafiają do osób, które uszyły daną rzecz. To znaczy, trafiają, ale w promilowych ułamkach. Większa część wędruje do kieszeni ogromnych korporacji odzieżowych. 

Kupując odzież z drugiej ręki możemy zaoszczędzić swoje pieniądze, ale także wesprzeć osobę sprzedającą. Taka wymiana jest zawsze z korzyścią dla dwóch stron. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku ciucholandów, ale tutaj również warto zaglądać. W lumpeksach możemy znaleźć rzeczy naprawdę wysokiej jakości, w bardzo niskich cenach. Wystarczy czytać metki i skład. Używane ubrania, w tym buty, możesz znaleźć także online. Zarówno kupno, jak i sprzedaż umożliwia strona https://www.lento.pl/buty-do-500zl.html.

Szansa na znalezienie modowych perełek 

Trzeba przyznać, że w sieciówkach czasem można znaleźć naprawdę ładne rzeczy. Jednak zaraz się okaże, że nosi je połowa społeczeństwa. No może nie połowa, ale duża część. Jeżeli zależy nam na zachowaniu oryginalności i odnalezieniu własnego stylu, to ciucholandy przychodzą z pomocą. To właśnie tu możemy znaleźć wyjątkowe i niepowtarzalne elementy garderoby. 

Dodaj komentarz