Jak odpowiednio przygotować się na stok?

Jak odpowiednio przygotować się na stok?

Kiedy tylko nadchodzi zima i spada pierwszy śnieg, wielu z nas myślami przenosi się już na stok, gdzie czekają piękne widoki i oczywiście białe szaleństwo. Jazda na nartach i snowboardzie to bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu, np. w trakcie ferii zimowych, jednak należy się do niego właściwie przygotować. Przygotowanie ma na celu zagwarantowanie nam komfortu i bezpieczeństwa — nikt nie chce przecież, aby jego długo wyczekiwany wyjazd w góry zakończył się kontuzją lub przeziębieniem. Jak się do tego zabrać?

Zadbaj o sprzęt!

Zanim rozpoczniemy szusowanie, powinniśmy skompletować i skontrolować nasz sprzęt. Wadliwy i uszkodzony sprzęt może zagrażać naszemu zdrowiu, dlatego jest to kwestia, której nie wolno bagatelizować. Przede wszystkim należy sprawdzić stan nart — deski muszą być nasmarowane (aby zabezpieczyć je przed korozją) i odpowiednio naostrzone. Kolejnym krokiem jest skompletowanie butów narciarskich, kasku i kijków. Pamiętajmy, że podczas jazdy na nartach nierzadko osiągamy naprawdę duże prędkości, w związku z czym upadek bez właściwego zabezpieczenia może się skończyć w bardzo groźny sposób. Warto także zaopatrzyć się w gogle narciarskie, które chronią oczy przed chłodnym wiatrem i śniegiem. W trakcie wyjazdu na narty na pewno przyda się również termos, w którym zawsze będziemy mogli wziąć ze sobą gorący napój.

Ubiór to podstawa

Równie ważny co sprzęt, jest odpowiedni ubiór. Jazda na nartach wiąże się z długim przebywaniem na chłodzie, przy jednoczesnym wysiłku. Koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w takie elementy ubioru jak bielizna termoaktywna męska, która pozwoli naszemu ciału oddychać i uchroni nas zarówno przed mrozem, jak i przegrzaniem. Do tego nie możemy zapomnieć o porządnej kurtce, spodniach narciarskich i rękawicach. Wybierając się na stok, należy postawić na wielowarstwowy ubiór, który doskonale zabezpieczy nas przed przeziębieniem się.

Nie zapominaj o rozgrzewce

Dobrym pomysłem przed rozpoczęciem jazdy na nartach jest mała rozgrzewka i przygotowanie kondycyjne. Najlepiej rozpocząć je już miesiąc przed planowanym wyjazdem, chociaż każda rozgrzewka jest lepsza, niż jej brak. Wykonywanie każdego dnia kilku skłonów, przysiadów i wykroków sprawi, że zmniejszymy ryzyko doznania kontuzji, a w efekcie będziemy mogli w pełni cieszyć się czasem spędzonym na stoku.

Zadbanie o właściwy sprzęt, odpowiedni ubiór, taki jak bielizna termoaktywna damska oraz odrobina ćwiczeń — tak brzmi przepis na udany wyjazd na narty! Niezależnie od tego, w jakie góry się wybieramy, te trzy elementy to podstawa przygotowania do każdego białego szaleństwa.

Dodaj komentarz