Jak zorganizować ślub w plenerze?

Jak zorganizować ślub w plenerze?

Coraz więcej osób decyduje się na ślub plenerowy. Nie w kościele, nie w urzędzie a na dworze. I nic w tym dziwnego. Ceremonia ślubu w plenerze jest romantyczna i oryginalna. Jest dużo bardziej indywidualna niż w urzędzie, czy bardziej prywatna niż w kościele. Jednak organizacja ślubu w plenerze wiąże się z dodatkowymi rzeczami, o których musisz pamiętać. Jak zorganizować ślub w plenerze?

Ślub cywilny w plenerze

Ślub cywilny jest dużo prostszy do zorganizowania w plenerze niż ślub kościelny. Dlatego też od niego zaczniemy. Uzyskanie zgody na ślub cywilny jest proste. Urząd rzadko kiedy odmawia. Musielibyście zaproponować naprawdę niepoważne miejsce, takie jak cyrk, żeby nie dostać zgody. Parki, ogrody, a nawet lasy – w tych miejscach zazwyczaj da się bezproblemowo zorganizować ślub plenerowy.  A to wszystko dzięki nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego w 2015 roku. Od tamtej pory prawie nic nie stoi na przeszkodzie w organizacji ceremonii zaślubin na dworze.

W pierwszej kolejności musicie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, pod który podlega miejsce zaślubin. Tam składacie wniosek o ślub w plenerze oraz ustalacie datę  ceremonii. Na ślub w plenerze warto wybrać miejsce, w którym będziecie także mogli zorganizować wesele. Dzięki temu nie będziecie musieli załatwiać transportu gości. Pięknym miejscem, które oferuje możliwość organizacji ślubu plenerowego i wesela jest Park Dworski Wiesiółka, który połączony jest z XIX-wiecznym Pałacem. Wraz z wnioskiem musicie złożyć opłatę w wysokości 84 zł, a po otrzymaniu zgody dopłacić dodatkowe 1000 zł. 

Ślub kościelny w plenerze 

Ślub kościelny jest nie lada wyzwaniem do zorganizowania w plenerze. Podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego musicie uzyskać zgodę. Jednak Urząd Stanu Cywilnego bez większego problemu tej zgody udziela, a władze kościelne już nie koniecznie. W tym przypadku musicie przedstawić bardzo konkretne argumenty, które będą przemawiać na waszą korzyść. W większości przypadków młodej parze nie udaje się uzyskać zgody na ślub kościelny w plenerze i muszą pozostać przy budynku kościelnym. Innym sposobem jest zgłoszenie się do zaprzyjaźnionego księdza, który się wstawi za parą młodą u biskupa. Ponieważ to u niego trzeba złożyć wniosek o ślub w plenerze. Pamiętajcie jednak żeby zrobić to odpowiednio wcześniej. Oczekiwanie na wydanie decyzji może trwać nawet rok. Jeśli nie uda wam się uzyskać zgody na ślub w plenerze, to możecie wybrać mały kościół usytuowany w naturze, tak żeby mieć chociaż namiastkę wymarzonej ceremonii. 

Dodaj komentarz