Czy można odzyskać utracone dane z pendrive?

Czy można odzyskać utracone dane z pendrive?

Pendrive jest jednym z najbardziej popularnych urządzeń do przechowywania danych. Pozwala na przechowywanie wielu gigabajtów danych, ze względu na swoją pamięć. Jak każde urządzenie ma swoje wady. Wystarczy niewielkie uszkodzenie mechaniczne lub dostanie się do niego wirusa, aby nasze ważne pliki zostały usunięte. Czy mimo tego, można odzyskać utracone dane? Jeżeli tak, to w jaki sposób można to zrobić?

Program w tym pomoże

Na rynku istnieje szereg programów komputerowych, które potrafią odzyskiwać dane z uszkodzonego pendrive’a. Często są bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają od nas zaawansowanej wiedzy informatycznej. Na wstępie powinieneś wiedzieć, że nie każdy program komputerowy jest w stanie odzyskać dane. Czasem zdarza się, że urządzenie jest na tyle uszkodzone mechanicznie, iż operacja odzyskiwania jest niemożliwa. Warto jednak spróbować kilku takich oprogramowań, gdyż każda może sprawdzić się w różnej sytuacji.

Dobrym i polecanym programem jest Recuva. Doskonale sprawdza się do informacji, które utraciliśmy nie dawno. Dobrze jest o tej kwestii pamiętać, ponieważ szybko reagując, będzie większa szansa na odzyskanie danych. Wspomniany program jest autorstwa Piriform. Firmę można kojarzyć z bardzo popularnym programem CCleaner. Drugim narzędziem, wartym uwagi jest Disk Drill. Pozwala ono w łatwy sposób odzyskać dane, utracone na różne sposoby, m.in. nieumyślne usunięcie, zawirusowanie czy awarię. Program, oprócz możliwości odzyskania pamięci z pendrive’a, umożliwia pracę z dyskami twardymi lub kartami pamięci. Po wyszukaniu plików z urządzenia, mamy możliwość wyboru tych, które chcemy zachować.

Jeżeli na nośniku przechowywaliśmy ważne dla nas dane, a żaden z bezpłatnych programów nie działa, warto zainwestować parę złoty na płatne oprogramowanie. Przykładem narzędzia, dobrze ocenianego jest EasyRecovery Professional. Mimo dużej skuteczności, jego główną wadą jest to, że gdy zapisane dane są dużych rozmiarów, oprogramowanie potrzebuje sporo czasu, zanim wyszuka pliki. Jest to uciążliwe w momencie, gdy potrzebujemy dokumentów natychmiast.

Gdy programy nie pomagają…

Zdarzyć się może, że program zawiedzie. Wtedy, warto udać się do osób, które zajmują się odzyskiwaniem danych profesjonalnie. Wiele firm chwali się, że skuteczność odzyskiwania jest na poziomie prawie 100%. Dlatego, gdy nic nie pomaga, oddaj swój nośnik do profesjonalistów. Cena za odzyskiwanie danych z pendrive z pewnością będzie niższa, aniżeli koszt pracy, którą musielibyśmy włożyć w odtworzenie utraconych treści. Przeanalizuj czy wszystkie utracone dane są dla ciebie na tyle ważne, aby starać się o ich odzyskanie. Następnie oddaj pendrive do rekomendowanej firmy. Po oddaniu urządzenia, firma wykonuje analizę, czy możliwe jest odzyskanie danych. Po tej czynności dowiesz się najpierw jaka będzie cena usługi i dopiero wtedy sam zdecydujesz czy chcesz podjąć to działanie.

Dodaj komentarz