Grzejniki elektryczne – jaki wybrać?

Grzejniki elektryczne – jaki wybrać?

Zima to okres, w którym w mieszkaniu lub domu konieczne jest ogrzewanie. W przypadku domów ocieplonych problem ten jest mniejszy. Niestety jednak w wielu innych domach potrzebne jest dodatkowe źródło ciepła. Rozwiązanie może być grzejnik na energię elektryczną. Na rynku dostępne są różne modele tego typu grzejników. Warto jest zatem wiedzieć, czym się kierować przy wyborze.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Na rynku dostępne są różne typy grzejników elektrycznych. Pierwszym rodzajem jest grzejnik olejowy. Można go stosować w niemal każdym pomieszczeniu. Jego działanie polega na podgrzaniu oleju i radiacji. Dość wolno się nagrzewa, ale z drugiej strony wolno stygnie po odłączeniu od prądu. Inny typ grzejnika to grzejnik konwektorowy. Posiada grzałkę lub płytę, która się podgrzewa. Bardzo szybko się nagrzewa, jednak tak samo szybko stygnie po wyłączeniu. Na rynku dostępne są także ceramiczne grzejniki elektryczne. Nie jest to jednak grzejnik zbyt energooszczędny. Wymienić można także grzejniki na podczerwień. Wadą tego grzejnika jest jednak dość mały zasięg, bo zaledwie około 10 metrów.

Wybór grzejnika elektrycznego – na co zwrócić uwagę?

Wybierając grzejniki elektryczne zwrócić należy uwagę na kilka istotnych czynników. Pierwszym istotnym czynnikiem jest moc grzejnika. Im większa moc tym oczywiście lepiej. Jest to jednak kwestia indywidualna. Wszystko bowiem zależy od tego jak duże pomieszczenie chce się ogrzać. W przypadku pomieszczeń dużych wybrać należy grzejniki od dużej mocy. Na rynku dostępne są grzejniki o mocy od 100 do nawet 3000 W. Drugi ważny czynnik to termostat w grzejniku. Dzięki temu urządzeniu możliwa jest regulacja mocy grzejnika. Wiele grzejników wyposażonych jest także w różne elementy dodatkowe. W wielu modelach instalowany jest specjalny panel sterujący umożliwiający ustawie konkretnej temperatury. Co więcej, wiele grzejników posiada funkcję automatycznego włączenia się grzejnika jeśli w pomieszczeniu spadnie temperatura, która wcześniej została ustawiona w panelu sterującym. Wiele grzejników wyposażonych jest także w timer. Dzięki tej funkcji można ustawić czas, po którym grzejnik sam się wyłączy.

Cena grzejników elektrycznych

Na rynku dostępne są różne modele, który różnią się od siebie także ceną. Często popełnianym błędem przy zakupie jest kierowanie się jednie ceną. Innymi słowy, zakup grzejnika najtańszego. To błąd. Grzejnik powinien być przede wszystkim odpowiednio dopasowany do pomieszczenia, które ma ogrzewać. W innym przypadku może okazać się, że tani grzejnik zwyczajnie nie ogrzeje całego pomieszczenia.

Dodaj komentarz