Coroczne święto piwa, czyli Oktoberfest w Monachium, to nie jedyny powód do wizyty w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi mają turystom do zaoferowania znacznie więcej. Wśród licznych atrakcji turystycznych nie brakuje pięknych zamków z różnych epok, barokowych klasztorów i uroczo położonych, malowniczych wiosek z tradycyjną, drewnianą zabudową. To kraj o największej liczbie zabytków UNESCO na świecie. Terytorium Niemiec rozciąga się od Bałtyku na północy po Alpy i od granicy z Polską po granicę z Francją. To także kraj o długiej i ciekawej historii, czego świadectwem są liczne zabytki, muzea, zamki i twierdze. Do Niemiec można wybrać się na jeden dzień(np. do Drezna lub Berlina) lub na dłużej.
1. Berlin na dzień lub dłużej. Co warto obejrzeć w stolicy Niemiec?
Do Berlina można dojechać pociągiem lub autobusem z wielu miast w Polsce. Większość lotnisk posiada bezpośrednie połączenie z Berlinem. Dlatego stolicę Niemiec można odwiedzić nawet na 1 dzień bez rezerwacji noclegu. Przez cały rok miasto przyciąga tysiące turystów z całego świata. Samo centrum Berlina nieustannie tętni życiem i nawet nocą można korzystać z jego atrakcji.
Spacerem po centrum miasta
Słynna ulica Unten den Linden biegnie od Bramy Brandenburskiej do Wyspy Muzeów (Museen Insel). Zwiedzanie centrum warto rozpocząć właśnie przed Bramą Brandenburską. Najłatwiej poruszać się pieszo. Można też wykupić całodzienny bilet na komunikację miejską i przesiadać się z metra na tramwaj lub szybką kolejkę miejską. W samym centrum znajduje się gmach niemieckiego parlamentu (Reichstag). Wzdłuż reprezentacyjnej ulicy Unten den Linden znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, restauracje. To też ekskluzywny trakt, przy którym zlokalizowane są przedstawicielstwa ambasad z całego świata.
Wyspa muzeów – Museen Insel
W Berlinie znajduje się kilkadziesiąt muzeów i galerii sztuki. W samym centrum jest kilkanaście obiektów kulturalnych. Najsłynniejsze to Muzeum Pergamońskie. Zgromadzono w nim znaleziska archeologiczne z różnych krajów. Ołtarz Pergamoński pochodzi z Bergamo w Turcji. To właśnie na podstawie rekonstrukcji tego monumentalnego ołtarza stworzono w Berlinie nowoczesną, multimedialną panoramę antycznego miasta. Budynek Panoramy mieści się blisko Muzeum Pergamońskiego, w samym centrum miasta. Wśród ciekawszych muzeów należy wymienić Muzeum Historyczne, w którym prezentowane są dzieła sztuki i przedmioty związane z historią Niemiec oraz Europy. W centrum Berlina można też odwiedzić jedną z wielu galerii sztuki. To doskonała okazja by przyjrzeć się dziełom wielkich mistrzów od czasów średniowiecza po sztukę współczesną. Nie brakuje obrazów Picassa, impresjonistów czy twórców współczesnych.
Zamki na obrzeżach Berlina
Na obrzeżach Berlina zlokalizowane są dwie wielkie rezydencje dawnych władców. Najsłynniejsza to tzw. niemiecki Wersal, czyli siedziba królów Prus w Poczdamie. Pałac Sans Soucci swoją francuską nazwę zawdzięcza właśnie zamiłowaniu króla Prus do sztuki francuskiej i wzorowany jest na podparyskim Wersalu. W Poczdamie znajdują się wielkie ogrody pałacowe oraz romantyczny park. Kolejny zamek znajduje się bliżej centrum w dzielnicy Charlottenbourg. To wielka rezydencja z początku osiemnastego wieku. Wzniesiony został dla małżonki króla Prus Charlotty i był systematycznie rozbudowany. Również ten pałac otoczony jest wielkim i pięknym, barokowym ogrodem w stylu francuskim.
2. Oktoberfest, czyli święto piwa w Monachium
Niemcy nie bez powodu kojarzone są z wyrobem piwa. Już w średniowiecznych klasztorach mnisi ważyli złoty trunek. Święto piwa, czyli Oktoberfest, ma już ponad 200 lat. Jego początki sięgają 1810 roku i uroczystych zaślubin bawarskiego księcia Ludwika. To właśnie to wydarzenie zapoczątkowało tradycję piwnych dożynek. Na koniec sezonu, po zbiorach chmielu organizowane jest święto wszystkich koneserów i wielbicieli piwa. Na obrzeżach Monachium rozstawiane są wielkie namioty, w których można pić znakomite, świeżo ważone piwo z licznych, niemieckich browarów. Imprezie towarzyszą występy zespołów muzycznych, lunapark i wiele innych atrakcji.
Oktoberfest trwa tradycyjnie dwa tygodnie i organizowany jest na początku października. W tym czasie w mieście można spotkać nie tylko Niemców i mieszkańców Bawarii. Także turyści z różnych stron świata ubierają tradycyjne, bawarskie stroje. Można je kupić w licznych sklepach z pamiątkami w Monachium i w całej Bawarii. Wstęp na festiwal piwny jest bezpłatny, choć by napić się tradycyjnego piwa trzeba liczyć się z większym wydatkiem.
3. Stuttgart: nowoczesne miasto Mercedesa otoczone winnicami
Stuttgart warto odwiedzić z kliku powodów. Jednym z nich są piękne widoki i romantyczne winnice. Miasto otoczone jest wzgórzami, na których, jak mówią legendy, istniały winnice jeszcze w czasach rzymskich. Łagodny klimat sprawia, że wokół Stuttgartu znajdują się historyczne winnice należące do rodziny książęcej oraz do lokalnej szlachty. Obok winnic znajdują się pięknie położone zamki z różnych epok. W czasie wycieczki do Stuttgartu można skorzystać z ciekawej oferty degustacji lokalnych wyrobów winiarskich.
Muzeum motoryzacji: Mercedes – Benz Museum
W Stuttgarcie na fanów motoryzacji i technologii czeka prawdziwa niespodzianka. Jest to bardzo nowoczesne, bo otwarte w 2006 roku, Muzeum Motoryzacji: Mercedes-Benz Welt. W tym innowacyjnym budynku na kliku piętrach ustawione są dziesiątki pojazdów marki Mercedes. Pod jednym dachem zgromadzono 160 samochodów. Są to zarówno auta osobowe, dostawcze, wyścigowe jak i prototypy. W zbiorach muzeum jest wiele historycznych modeli aut, którymi jeździły znane osobistości. Jest Mercedes należący do królowej Elżbiety II, papieża Jana Pawła, czy do cesarza Japonii.
4. Neuschwanstein, czyli baśniowy zamek na skale
Król Bawarii, Ludwik II zwany był także Ludwikiem Szalonym. Władca tego niemieckiego księstwa potrafił zadłużyć państwo, by spełnić swoje marzenie o idealnej rezydencji położonej na skalistych wzgórzach. Zamek Neuschwanstein jest najchętniej odwiedzaną rezydencją niemieckich władców. Każdego dnia gości od kilkuset do nawet kilku tysięcy gości z całego świata. Ta baśniowa budowla zachwyca nie tylko romantycznym położeniem wśród gór i lasów. Także wnętrze urządzone z królewskim rozmachem wzbudza podziw wśród turystów. Jest to jeden z kliku zamków, jakie powstały za życia Ludwika II Bawarskiego. Obecnie zamek Neuschwanstein figuruje na liście nowych cudów świata i oczekuje na wpis na listę zabytków UNESCO.
5. Rodzinny park rozrywki Playmobil
Dania słynie z produkcji klocków Lego oraz z Legolandu. Również w Niemczech można znaleźć podobny park rozrywki. Blisko Norymbergii, w Bawarii znajduje się rodzinny park rozrywki Playmobil FunPark. To świetne miejsce na całodzienny pobyt z całą rodziną. Park otwarty jest przez cały rok i oferuje moc atrakcji na świeżym powietrzu oraz w obiektach zadaszonych. Są to olbrzymie konstrukcje przypominające budowle ze świata klocków Playmobil. Na terenie parku znajduje się np. jezioro ze statkiem pirackim, zamek średniowiecznych rycerzy, tor wyścigowy dla dzieci i kopalnia złota. Na terenie parku rozmieszczone zostały repliki zestawów Playmobil: Western City, świat morskich syren, świat księżniczek i elfów, Arka Noego czy posterunek policji.
Zwiedzanie Playmobil – Landu
Park najlepiej zwiedzać wiosną i latem, gdyż wtedy można skorzystać ze wszystkich atrakcji. Dzieci i dorosłych czekają ciekawe przygody, np. na pirackim statku i na łódkach. W parku rozrywki nie brakuje placów zabaw bogato wyposażonych w miejsca do wspinaczki i inne atrakcje. Są też sklepiki z zestawami klocków Playmobil, sale zabaw oraz restauracje. Przy parku funkcjonuje także hotel, w którym może zatrzymać się cała rodzina. Łatwy dojazd z Polski sprawia, że jest to znacznie bliższy park i świetna alternatywa dla duńskiego Legolandu.
6. Romantyczne i malownicze Góry Harz w Saksonii
Niedaleko polskiej granicy, w Saksonii, znajdują się malownicze góry Harz. To bardzo popularne i łatwo dostępne dla turystów pasmo górskie. Najwyższy szczyt, czyli Brocken, ma 1141 metrów. Na terenie Parku Narodowego Gór Harz znajduje się także wiele innych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest słynny most wiszący nad przepaścią. Przez malownicze, górskie miejscowości przejeżdża tradycyjna kolejka parowa.
Górski zamek Wernigerode i miasto Quedlinburg
Jadąc w góry Harz można wspinać się na strome szczyty lub zwiedzać ciekawe obiekty zabytkowe. Atrakcją okolicy jest wielki, średniowieczny zamek Wernigerode. To książęca rezydencja udostępniona do zwiedzania. Warto udać się na spacer po klimatycznych ulicach Quedlinburga. To miasto o wielowiekowej historii słynące z drewnianej, szachulcowej zabudowy. Ulice Quedlinburga wyglądają jak z historycznych filmów lub ilustrowanych baśni.
7. Drezno z rezydencją Sasów
Drezno warto odwiedzić z kilku powodów. Jest położone zaledwie godzinę drogi od polskiej granicy. Z Dreznem związane jest historia dwóch królów Polski: Augusta Mocnego i Augusta III Sasa. W samym mieście można do dziś spotkać wiele polskich akcentów. Z działalnością Augusta II związana jest rozbudowa i wyposażenie rezydencji królewskiej w Dreźnie. To średniowieczny zamek powiększony w czasach baroku. Właśnie z tego okresu pochodzi słynna kolekcja dzieł sztuki zgromadzona przez polskiego władcę.
Frauenkirche, czyli monumentalna świątynia barokowa odbudowana po wojnie
W centrum Drezna znajduje się słynny kościół Marii Panny, tzw. Frauenkirche. To potężna, barokowa budowla wzniesiona w czasach saskich. Monumentalna kopuła została zniszczona w czasie nalotów, a jaj odbudowa trwała kilkadziesiąt lat. Dziś w kościele odbywają się liczne koncerty. Już sama bryła Frauenkirche jest fascynująca. Kościół uważany jest za jeden z ważniejszych przykładów architektury barokowej w Niemczech. Równie interesująca jest historia współczesnej odbudowy. Po latach rekonstrukcji świątynia do złudzenia przypomina dawną budowlę sprzed działań wojennych.
Zwinger: zbiory sztuki i porcelany
Zwinger zaprojektowany był w czasach baroku jako galeria sztuki i rzemiosła artystycznego. Do dziś prezentowane są tu obrazy dawnych mistrzów oraz przykłady miśnieńskiej porcelany. Nie brakuje interesujących dzieł techniki, np. zabytkowych, starych zegarów. Jest to jednocześnie piękna budowla z szarego kamienia. Można spacerować po tarasach i podziwiać fontanny na dziedzińcu. Obok wystaw stałych w Zwingerze organizowane są także wystawy czasowe. W czasach saskich na dziedzińcu organizowane były fajerwerki, uczty i przedstawienia teatralne.
8. Alpy Bawarskie nie tylko dla narciarzy
Na południu Bawarii rozciąga się niemiecka cześć Alp. Są to tzw. Alpy Bawarskie. W rzeczywistości na granicy Niemiec i Austrii leży kilka pasm. Najwyższy szczyt to Zugspitze ( o wysokości 2962 metrów). Choć sam szczyt wymaga kondycji i umiejętności wspinaczkowych, to dzięki kolejkom górskim można wjechać na niższe partie. Alpy są chętnie wybierane przez narciarzy. Oto kilka popularnych kurortów i tras zjazdowych.
Ośrodki narciarskie blisko Monachium
Z Monachium można łatwo dojechać do licznych ośrodków narciarskich w Alpach. Najbliższy kurort to Brauneck. Jednak najbardziej znany jest Garmisch Partenkirchen. Znajduje się tu stacja górskiej kolei zębatej, którą można dojechać na Zugspitze. Dla polskich kibiców i fanów skoków Garmisch kojarzy się ze znakomitymi występami Adama Małysza i innych skoczków. Oprócz Turnieju Czterech Skoczni miejscowość znana jest z organizacji zimowych igrzysk Olimpijskich.
W Garmisch Partenkirchen można poczuć prawdziwy, górski klimat. Nie brakuje tu zajazdów i typowych, bawarskich restauracji. Również w okolicach Garmisch można znaleźć nocleg w klimatycznym Gasthausie (niemieckim pensjonacie). Oberammergau to mała, malownicza wieś górska z klasyczną, tradycyjną zabudową. Warto odwiedzić miasteczko, by zobaczyć malowidła o religijnej tematyce, umieszczane na ścianach domów i pensjonatów.
9. Barokowe klasztory Bawarii
Malownicza i górzysta Bawaria słynie z dzieł barokowej architektury. Najchętniej odwiedzane są klasztory. Najstarszy z nich znajduje się w miejscowości Weltenburg. Niedaleko Ratyzbony, nad Dunajem, w górskim otoczeniu pięknie prezentują się majestatyczne mury zabytkowej zabudowy. Klasztor Weltenburg istniał już w średniowieczu, lecz w okresie baroku wzniesiono kościół pielgrzymkowy. Wnętrze jest bogato zdobione i malowane. Eliptyczną kopułę pokrywają freski bawarskich mistrzów.
Bazylika w Vierzehnheiligen i klasztor Banz
W północnej Bawarii, blisko Norymbergii, znajdują się dwa górskie klasztory. Jeden z nich to Bazylika w Vierzehnheiligen. W polskim tłumaczeniu jest to wezwanie Czternastu Świętych wspomożycieli. Wnętrze bazyliki jest niezwykle bogato zdobione. W centrum znajduje się ołtarz poświęcony czternastu świętym kościoła katolickiego. Klasztor Banz jest malowniczo położony i rozciąga się z niego majestatyczny widok na okoliczne wzgórza. Obie budowle zlokalizowane są koło Coburga, miasta związanego z rodziną brytyjskiej królowej Wiktorii, to z tego księstwa pochodził jej mąż, Albert. Wycieczkę po bawarskich klasztorach można połączyć ze zwiedzaniem miast o bogatej historii.
Kościoły Monachium
W samym Monachium nie brakuje doskonałych dzieł architektury sakralnej. W mieście swój dom i pracownię mieli słynni, barokowi architekci, bracia Asam. Przy jednej z ulic w centrum Monachium znajduje się tzw. Asamkirche, czyli prywatny kościół wzniesiony obok domu architektów. To wyjątkowe dzieło barokowego i rokokowego kunsztu. Na uwagę zasługują iluzjonistyczne malowidła, które sprawiają, ze wnętrze wydaje się większe niż w rzeczywistości. Także winnych miastach Bawarii zwiedzać można liczne barokowe kościoły.
10. Pozostałości architektury z czasów rzymskich
Niemcy są wyjątkowo dumni z architektury pozostawionej przez Rzymian. Na terenie Bawarii znajdują się tzw. Limes, czyli fragmenty umocnień z czasów antycznych. Między I i III wiekiem naszej ery wojska rzymskie oraz karawany kupieckie dotarły aż do dzisiejszej granicy czesko-niemieckiej. Obecnie wykopaliska archeologiczne potwierdzają istnienie rzymskich osiedli. Jedno z nich znajdowało się w Kelheim, we wschodniej Bawarii, koło Ratyzbony. Ciekawostką są też współczesne termy projektowane w stylu antycznym. Posiadają baseny zewnętrzne z podgrzewaną wodą i można z nich korzystać nawet nocą. Liczne, nowoczesne termy odwiedzić można w Badenii, np. w okolicach Stuttgartu.
Trewir – miasto założone przez Rzymian
Trewir jest jednym z najstarszych miast niemieckich. Założyli je Rzymianie w roku 16 przed naszą erą. W Trewirze zmarłą święta Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Również w tym mieście znajduje się romańska katedra św. Piotra, czyli pierwsza siedziba biskupów na terenie Niemiec. Obecnie katedra znajduje się na prestiżowej liście zabytków UNESCO. Wśród ciekawszych dzieł rzymskiej architektury warto wymienić termy cesarskie wzniesione w czasach Konstantyna Wielkiego. W Trewirze znajdują się ruiny murów obronnych, w tym słynna Czarna Brama (Porta Nigra). Zwiedzając zabytkowe miasto w Moguncji można poczuć się jak w antycznym świecie: w starożytnym Rzymie lub w Atenach.