Tyrustyczna Ustka

Dawno temu Ustka była osadą, nad którą zwierzchność miał Słupsk. To pozostawiło po sobie niepowtarzalny i ciekawy ślad na architekturze znajdujących się tutaj budynków. Ustka posiada bardzo dużo budowli powstałych w ramach jej powiązań ze Słupskiem. Niegdyś były to spichlerze, miejsca administracyjnie. Obecnie część z tych budynków zostało zaadaptowanych na bazy noclegowe oraz hotele i restauracje (przejdź tu).

Stare Miasto w Ustce to w większości dawne domy rybackie. Jest tutaj oryginalny i niezmieniony rozkład ulic, które kiedyś były typowo wiejskie. Miejsce z racji swojej wartości historycznej oraz turystycznej jest objęte specjalną ochroną i opieką konserwatorów. Już ponad 10 lat temu, Rada Miejska ustaliła, że w starym mieście mają być zachowane budynki w swoim oryginalnym stylu. Jest to świetne miejsce na spacery. Architektura jest dość nietypowa i niespotykana, jednak w budynkach tych jest piękno, które turystów ujmuje i zachwyca najbardziej.

Innym bardzo ciekawym miejscem jest Skwer Jana Pawła II, czyli bardzo mały plac, z którego w kilka chwil dotrzemy do portu rybackiego. Jest to przestrzeń, w której można podziwiać oryginalne i nienaruszone kamienice z okresu późnego średniowiecza. Aż do XIX wieku znajdował się tutaj również nieduży kościół. Miał on wysoką wieżę, która służyła jako rodzaj latarni morskiej. Przy kościele znajdował się cmentarz, na którym grzebano ofiary wypadków związanych z morzem i żeglugą. Niedawno przeprowadzono badania szczątek ludzkich pochowanych tu kilkaset lat temu. Dowodzą, że tamtejsi ludzie żywili się lepiej od współczesnych. Ich dieta była zdrowsza i pełna dobroczynnych tłuszczy.

Jednak mimo to, ludzie ci cierpieli na liczne choroby kości i stawów, najczęściej wskutek nadmiernego przebywania na wilgotnym i zimnym morskim powietrzu, które powoduje tego typu choroby. Skwer jest doskonałym miejscem dla turystów. Znajduje się tu sporo kawiarni i małych restauracji, w których można przyjemnie spędzić czas i cieszyć się chwilą. Pod koniec XIX wieku powstał w Ustce nowy kościół. Jednak bardzo wiele elementów budowli pochodzi ze starej świątyni im. Świętego Mikołaja. Na skwerku umieszczone jest również koło od młynu, ma ono przypominać dawny młyn, który znajdował się kiedyś na tym miejscu. Władze miasta dbają o to, aby oryginalne przedmioty z czasów średniowiecza zostały zachowane i wyeksponowane, ponieważ stanowią atrakcje przyciągające turystów.