jak rozmawiać z ludźmi

W jaki sposób rozmawiać z ludźmi, aby zostać zrozumianym?

Chociaż mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż konwersacja z drugim człowiekiem, to gdy do niej przystępujemy, okazuje się, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Wielokrotnie po nieudanej czy też nudnej rozmowie zastanawiamy się-jak rozmawiać z ludźmi? Czy da się tego nauczyć? Odpowiedź brzmi: tak-wystarczy tylko pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Jak rozmawiać z ludźmi, aby zostać zrozumianym?

Przede wszystkim, aby nauczyć się swobodnej rozmowy z drugim człowiekiem, należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

Zasada pierwsza-musisz dać drugiej osobie to, co sam chcesz dostać. Jeżeli oczekujesz zaangażowania, uwagi i zainteresowania od swojego rozmówcy, musisz potrafić sam mu to ofiarować.

Zasada druga-najważniejsze jest aktywne słuchanie, bo tylko ono pozwala na zrozumienie przekazu, co pozwala na efektywną komunikację.

W dzisiejszych czasach skupienie się na drugiej osobie przychodzi nam z niezwykłą trudnością-stale gdzieś pędzimy, jesteśmy zapracowani, a wokół jest mnóstwo bodźców, które skutecznie nas rozpraszają, jak np. telefony komórkowe. Aby przełamać tę barierę, musimy wyzbyć się lęku, który nas uwstecznia.

O czym należy pamiętać rozmawiając z ludźmi?

Jak rozmawiać z ludźmi? Najważniejszym jest to, żeby pokazać siebie jako osobę zaangażowaną, co pozwala na to, żeby rozmówca wkroczył z nami w świat pozytywnego dialogu i odpowiedział na nasze starania.

Mowa ciała

Ważne jest, aby rozmawiając z ludźmi, zwrócić uwagę na nasz język ciała. Powinniśmy więc zadbać o odpowiednią odległość od rozmówcy, nie za bliską, aby nie poczuł że przekraczamy jego strefę komfortu, ale także nie kilkumetrową. Ponadto rozmawiając powinniśmy pochylić się lekko ku rozmówcy, dzięki czemu będziemy sprawiać wrażenie osoby zaangażowanej. Co ważne, należy pamiętać o kontakcie wzrokowym i uśmiechaniu się, co pomaga zbudować dobre pierwsze wrażenie. Nie krzyżujemy rąk i nóg oraz nie używamy podczas rozmowy gadżetów-to najprostsza droga, żeby nasz rozmówca poczuł się zlekceważony.

Przełamywanie lodów

Warto zrobić pierwszy krok, bo czasem nawet proste słowa mogą być początkiem ciekawej znajomości. Jak więc rozmawiać z ludźmi, aby chcieli nas lepiej poznać? Wystarczy powiedzieć jakiś miły komplement, albo wspomnieć o dzisiejszej pogodzie. Podczas rozmowy z ludźmi należy jednak pamiętać, że jeżeli rozmówca nie wykazuje zainteresowania, nie możemy być zbyt nachalni i lepiej zakończyć kulturalnie rozmowę.

Sztuka konwersacji-zadawanie pytań, aktywne słuchanie i ujawnianie informacji

zadawanie pytań– aby prowadzić efektywną konwersację, należy być szczerze zainteresowanym rozmówcą i wykazywać się zdrową ciekawością. Należy jednak pamiętać, że w swoich pytaniach należy być subtelnym i rozważnym, aby nie urazić rozmówcy.

aktywne słuchanie-jak rozmawiać z ludźmi, aby ich zrozumieć? Nic prostszego-należy po prostu aktywnie słuchać i wyodrębniać najważniejsze informacje z przekazu rozmówcy. Później wystarczy się już tylko na nich skupić i umieć je wykorzystać w rozmowie. W innym razie bardzo prawdopodobne, że rozmówca zrezygnuje z dalszej konwersacji.

ujawnianie informacji-aby zbudować z rozmówcą bliskość, musimy się przed nim otworzyć. Nie jest to łatwe, ale bez wątpienia jest to klucz do sukcesu. Ważne, aby przekazywać swojemu rozmówcy tylko najciekawsze i najbardziej istotne informacje o sobie, a nie „paplaninę”, aby zapełnić pustkę w rozmowie.

Choć rozmawianie z z ludźmi nie należy do najprostszych, wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek, aby osiągnąć sukces i zbudować trwałe, ciekawe relacje. Wystarczy jedynie pozbyć się lęku i zacząć działać-praktyka bowiem czyni mistrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *