Prowadzenie działalności gospodarczej – jak działać zgodnie z prawem?

Współcześnie przedsiębiorcy nie są w stanie działać bez solidnej dawki wiedzy nt. prawa gospodarczego. Działać w tej kwestii można w pojedynkę, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest stała współpraca z doświadczoną kancelarią prawa gospodarczego. Sprawdź, dlaczego warto prowadzić działalność gospodarczą z pomocą prawnika.

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nic dziwnego, ponieważ jest to gwarancją dużej niezależności i swobody w zakresie tego, w jaki sposób zarabiamy na życie. Już na samym początku prowadzenia własnego biznesu konieczne jest uwzględnienie przepisów dotyczących założenia działalności gospodarczej. Aby mieć pewność, że podejmowane działania są zgodne z prawem, a biznes działa w sposób legalny, warto skorzystać z pomocy prawnika. Porządna kancelaria prawa gospodarczego to miejsce, w którym uzyskamy rzetelne wsparcie w zakresie prowadzenia własnej działalności. Jak prowadzić biznes zgodnie z prawem?

Kluczowe akty prawne

Najważniejszym aktem prawnym stanowiącym wręcz swoistą biblię prawną dla przedsiębiorców jest ustawa Prawo przedsiębiorców. To zbiór wyznaczający zasady zakładania, prowadzenia oraz zamykania działalności gospodarczej. Oprócz tego nie można zapominać o dużej części przepisów Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu pracy określającego reguły zatrudniania pracowników. Podczas zarządzania własną firmą należy mieć również na względzie takie ustawy jak Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Ustawa z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych czy Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Katalog niezbędnych aktów prawnych jest jednak znacznie szerszy. W dużej mierze to, jakie przepisy powinny interesować przedsiębiorcę, zależy od rodzaju prowadzonej przez niego działalności.

Śledzenie zmian w przepisach prawa

Istną zmorą przedsiębiorców są zmiany przeprowadzane przez ustawodawcę. Czasami nawet niewielka modyfikacja przepisów wiąże się z istotnymi zmianami, jakie należy wdrożyć w danej firmie. Wprawdzie dostępne są systemy internetowe, które umożliwiają stałe śledzenie dokonywanych zmian, jednak nie zawsze umożliwiają one w pełni efektywną implementację nowych przepisów. Wszystko ze względu na to, że reguły prawne bywają skomplikowane i samodzielne ich zrozumienie bez wsparcia doświadczonego prawnika może być naprawdę trudne.

Najlepszym sposobem na nadążanie za dynamicznymi zmianami w prawie jest stała współpraca z kancelarią prawa gospodarczego. W ten sposób będziemy mogli w każdej chwili zaczerpnąć aktualnej wiedzy nt. przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz