Ból stawów po treningu siłowym? Poznaj skuteczne sposoby na jego zwalczanie

Ból stawów po treningu siłowym? Poznaj skuteczne sposoby na jego zwalczanie

Wraz ze spopularyzowaniem ćwiczeń siłowych, kulturystyki i powiązanych z nimi dyscyplin, coraz więcej osób narzeka na dotkliwe bóle w okolicach pleców, szyi, barków, pośladków czy innych narażonych na uszkodzenia części ciała. O ile charakterystyczny ból mięśni w postaci tzw. zakwasów nie powinien być powodem do obaw, bóle stawów powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Jeśli nie chcemy aby nasza kariera skończyła się szybciej niż po miesiącu, a wraz z końcem jednostki treningowej nie krzyczeć z bólu, powinniśmy wziąć sobie do serca kilka uniwersalnych porad.

1. Popraw swoją technikę

Ignorowanie bólu związanego z podnoszeniem ciężarów prędzej czy później zmusi nas do przerwania planu treningowego. W wielu przypadkach dolegliwości bólowe mogą być powodem do całkowitego zrezygnowania z kształtowania i doskonalenia swojej sylwetki. Stopniowe poprawianie swojej techniki potrafi z treningu na trening przynieść zaskakującą ulgę. Zredukuje to nie tylko ból, ale dodatkowo pomoże podnieść większy ciężar i uzyskać bardziej satysfakcjonujące rezultaty z podjętego wysiłku. W internecie znajdziemy mnóstwo informacji na temat tego, jak możemy polepszyć swoją technikę. Najlepszym źródłem wiedzy będą merytoryczne kanały YouTube i książki napisane przez wieloletnich specjalistów. Można zdecydować się na skorzystanie z usług trenera personalnego.

2. Dopnij swoją dietę

Choć wydawałoby się, że ma mały wpływ, niedostateczna ilość kalorii lub białka w diecie, często jest przyczyną spadającej siły. Wraz ze spadkiem siły, trudniej jest podnosić te same ciężary np. 80 kg pierwszego tygodnia jest lżejsze aniżeli w tygodniu następnym – nawet bez zwiększania obciążenia. W rezultacie przekłada się to na większe zmęczenie potreningowe i podatność na urazy. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być też redukcja masy ciała – warto wtedy zejść z ciężarami w dół o kilka kilogramów.

3. Nie przeciążaj się

Na przeciążenie narażeni są szczególnie początkujący, których mięśnie nie są rozbudowane na tyle, aby utrzymać wyznaczony ciężar. Często zbyt duże obciążenie rozchodzi się na stawy, co skutkuje bólem, a nawet kontuzjami. Dlatego zanim przyjdziesz na kolejny trening, dokładnie zapoznaj się z terminami takimi jak deload, regeneracja, progresja i odpoczynek. Pozwolą skutecznie manipulować ciężarem i robić przerwy w momencie, gdy faktycznie są potrzebne.

4. Zastosuj środki, które ukoją ból

Jeśli żadna z powyżej wymienionych metod nie jest w stanie pomóc na bolące stawy, a ból doskwiera od kilku dni, konieczne może być zastosowanie preparatów bogatych w substancje przeciwzapalne i poprawiające stan tkanki chrzęstnej. Do takich możemy zaliczyć maść Ostelife www.bol-stawow.pl/masc-ostelife-premium/, w której składzie znajdziemy kolagen, wyciąg z winogron, gumę arabską i glukozaminę. Sprawdzi się nie tylko u sportowców, ale także u osób, które spędzają większą część czasu w pozycji siedzącej, mają problemy z bólem stawów, kręgosłupa i w niedalekiej przeszłości doznały bolesnej kontuzji.

Dodaj komentarz