Nawiązywanie pierwszego kontaktu z maluszkiem – kiedy płód zaczyna słyszeć

Nawiązywanie pierwszego kontaktu z maluszkiem – kiedy płód zaczyna słyszeć

Kiedy dowiadujesz się, że zostałaś mamą…

Dla wielu kobiet taka nowina to prawdziwa radość. Inne są nieco zaskoczone. Prawdą jednak jest, że w tym momencie zazwyczaj pojawia się potrzeba nawiązania kontaktu z dzieckiem, które rozwija się pod naszym sercem. Z tego powodu wiele świeżo upieczonych mam głaszcze swój ciążowy brzuszek, rozmawia z nim, czyta bajki lub śpiewa kołysanki. Kobieta zyskuje w ten sposób poczucie, że nawiązuje jakiś kontakt ze swoim dzieckiem, że okazuje mu towarzyszące jej uczucia. A jak to wygląda od strony dziecka? Od kiedy dziecko słyszy w łonie matki?

Rozwój dziecka od strony biologicznej

Chcąc znaleźć odpowiedź na pytanie, w którym tygodniu ciąży dziecko słyszy, należy prześledzić proces rozwoju płodu. Mniej więcej 28 dni po zapłodnieniu, u maluszka kształtują się pęcherzyki słuchowe. W siódmym tygodniu ciąży dziecko ma już ukształtowane uszy. Jednak cały aparat słuchowy, który odpowiada za odbieranie bodźców słuchowych, kształtuje się dopiero pod koniec pierwszego trymestru. Przyjmuje się, że w pełni dojrzały staje się on w czternastym tygodniu ciąży. Pierwsze dźwięki maluszek zaczyna słyszeć w piątym miesiącu ciąży. Pierwsze odgłosy, jakie docierają do dziecka to odgłosy wydawane przez organizm matki oraz jego własny. Szum krwi przepływającej w żyłach, praca jelit, czy też bicie serca. Maluszek słyszy również głos mamy, taty, osób przebywających w pobliżu, a także wszelkie dźwięki pojawiające się w otoczeniu młodej mamy.

Pierwsze dni po porodzie

Choć początkowa więź z dzieckiem pojawia się już podczas jego życia płodowego, to nie ulega wątpliwości, że największy przełom następuje po porodzie. Kiedy maluszek przychodzi na świat jest całkowicie bezbronny i zależny od innych. Bardzo ważne jest, aby zapewnić mu wówczas potrzebne mu zainteresowanie, miłość i opiekę. Jeżeli w przyszłości chcemy mieć dobre relacje z naszym dzieckiem, to od samego początku powinniśmy dbać o łączącą nas z nim więź.

Bądźmy blisko i dawajmy maleństwu naszą obecność, za każdym razem, kiedy będzie mu potrzebna. Jeżeli mamy taką możliwość, nośmy nasze dziecko na rękach, przytulajmy, głaszczmy. Dużo do niego mówmy, czytajmy mu, śpiewajmy różne piosenki i kołysanki. Od początku dbajmy o to, by nasze maleństwo czuło się bezpieczne i kochane. Świadomie nie będzie ono pamiętać pierwszego okresu swojego życia, jednak jego podświadomość doskonale będzie sobie zdawała sprawę z tego, jak było traktowane. Każdy przejaw zainteresowania i miłości, to mała cegiełka, która pomoże zbudować fundament do stworzenia silnej i bliskiej relacji w przyszłości.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/

Dodaj komentarz