Darmowe porady prawne – czy warto z nich korzystać?

Darmowe porady prawne – czy warto z nich korzystać?

W obliczu problemów prawnych najczęściej szukamy pomocy specjalisty. Jednak nie zawsze stać nas na zatrudnienie prawnika lub adwokata. Czy są jakieś alternatywy? Tak – jedną z nich są darmowe porady prawne. Takie rozwiązanie pozwala na skorzystanie z usługi bez opłat. Co ważne, mamy dostęp do wykwalifikowanych specjalistów i nie warto myśleć, że brak opłaty przekłada się na gorszą jakość usług. Darmowe porady prawne – czy warto z nich korzystać?

Darmowe porady prawne – na czym polegają? 

Darmowa pomoc prawna https://poradynacodzien.pl/darmowa-pomoc-prawna-dla-kobiet/ to program realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ramach tego przedsięwzięcia uruchomiono w Polsce ponad 1500 punktów, w których możemy skorzystać z darmowej pomocy prawnej. Co więcej, porady prawne nierzadko udzielane są przez prawników, adwokatów, czy radców, którzy cieszą się bardzo dobrą renomą. 

Darmowa pomoc prawna oferowana jest cyklicznie lub w ramach akcji organizowanych przez np. Okręgowe Rady Adwokackie, lub Okręgowe Izby Radców Prawnych. Tego typu ofertę możemy nierzadko spotkać także w różnego rodzaju ośrodkach akademickich. Dzięki temu my możemy uzyskać darmową poradę prawną, a student prawa doświadczenie. 

W ramach porady prawnej możemy zwrócić się o pomoc w sporządzeniu pisma procesowego, uzyskać poradę prawniczą lub skorzystać z mediacji w sporze, np. z przedsiębiorcą. Musimy jednak wiedzieć, że darmowe porady prawne udzielane są na etapie przedsądowym oraz w sprawach, które nie wymagają postępowania sądowego. 

Kto może skorzystać z darmowej porady prawnej? 

Z bezpłatnej porady prawnej może skorzystać każda osoba fizyczna. Nie jest to usługa skierowana do przedsiębiorstw. Tak naprawdę obecnie to jedyne ograniczenie. Jeszcze do niedawna lista osób, które mogły skorzystać z darmowych porad prawnych, była dosyć okrojona. Jednak nowelizacja ustawy z 2019 roku sprawiła, że każda osoba fizyczna uzyskała możliwość skorzystania z usługi. Ważną informacją jest to, że osoby chcące skorzystać z darmowej porady prawnej nie muszą udowadniać złej sytuacji finansowej. Wystarczy złożenie oświadczenia.  Dzięki temu dostęp został podwójnie ułatwiony. Warto przy tym wspomnieć, że wiele osób w Polsce nie może pozwolić sobie na skorzystanie z usług adwokata, więc jest to bardzo prospołeczne rozwiązanie. 

Podsumowując, z darmowej porady płatnej może skorzystać każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, iż nie jest w stanie ponieść kosztów związanych z płatną wizytą u prawnika.  

Dodaj komentarz