Jak dobrze przygotować się do pracy na wysokości?

Jak dobrze przygotować się do pracy na wysokości?

Praca na wysokościach to wyzwanie, dlatego nie każdy może się podjąć tego zadania. Często zarówno pracownicy jak i pracodawcy nie są pewni, czy stanowisko, na jakim pracownik jest zatrudniony powinno być wskazywane jako praca na wysokości. W sytuacji bowiem, gdy takowa jest, wymaga odpowiednich badań, które potwierdzają że pracownik może zadania na wysokości wykonywać. Ponadto w wielu przypadkach konieczne lub nawet niezbędne mogą okazać się odpowiednie szkolenia czy uprawnienia.

Kiedy mówi się o pracy na wysokości?

Żeby określić czy dana praca zaliczana jest do zajęć wykonywanych na wysokości należy przede wszystkim określić stanowisko pracy, a ściślej mówiąc jego wysokość. Praca na wysokości według przepisów, a przede wszystkim przepisów BHP jest wtedy, kiedy stanowisko pracy znajduje się co najmniej jeden metr nad posadzką czy gruntem. Przy czym istotne jest to, że praca cały czas jest wykonywana na tej właśnie wysokości. W przypadku na przykład wykończeń wnętrz pracownicy wprawdzie co pewien czas wchodzą na drabinę, na wysokość większą niż metr, jednak nie pozostają na niej cały dzień.

Jakie zawody kwalifikuje się jako praca na wysokościach

Jest bardzo wiele zawodów, które wymagają odpowiednich badań jak również postępowania. Należą do nich takie jak na przykład mycie okien na wysokościach, tak zwane alpinistyczne, ręczna wycinka drzew, przy której bardzo często konieczne jest wspinanie się na duże wysokości czy nawet takie zajęcia jak montaż rusztowań i praca na nich. Kwestią podstawową przy takich zawodach jest zadbanie o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dlatego wielu pracowników kończy kursy i szkolenia, pozwalające im nabyć wiedzę odnośnie właściwego organizowania stanowiska pracy.

Rusztowania – jak je właściwie montować

Praca na rusztowaniach to zajęcie dość często wykonywane na wysokościach. Aby dawać jak najwięcej bezpieczeństwa, konieczne jest właściwe ich przygotowanie. Kurs montażysty rusztowań pozwala na nabycie wiedzy niezbędnej do prawidłowego ich ustawienia tak, aby były bezpieczne dla pracujących na nich osób. im wyższe rusztowanie tym więcej uwagi należy poświęcić na właściwe ich przygotowanie. Osoby uczestniczące w takich szkoleniach uczą się nie tylko sposobu wznoszenia rusztowań w praktyce. Zapoznają się również z przepisami, które regulują na przykład maksymalną wysokość rusztowania czy nawet wagę lub podobne parametry. Nabyte umiejętności pozwolą im na stworzenie bezpiecznego stanowiska pracy nie tylko dla siebie, ale również dla innych pracowników.

Dodaj komentarz