Jak obudzić swoją wewnętrzną motywację?

Czy Tobie również doskwiera brak słońca i chłód za oknem? Czujesz, że tracisz zapał a codzienne obowiązki Cię męczą. Brakuje Ci sił i odkładasz wiele rzeczy na później. Jest to spowodowane tym, że brakuje Ci wewnętrznej motywacji do działania. Co możesz zrobić aby pomimo zmęczenia pracą, coraz większą ilością obowiązków, kłopotów i problemów odnaleźć swoją wewnętrzną motywację? Wykorzystaj tą sytuację do zastanowienia się co jest dla Ciebie ważne. Co sprawia, że robisz cokolwiek? Bo przecież tak na dobrą sprawę możesz nie robić nic. Przecież nikt nie stoi nad Tobą z bronią i nie zmusza Cię abyś coś robił. Ty jednak chcesz żyć i to jest właśnie punkt wyjścia do znalezienia ukrytej w Tobie motywacji. Pomyśl, co jest dla Ciebie istotne, jakie są Twoje priorytety i czy przypadkiem nie zaniedbujesz jakiejś ważnej potrzeby. Obudzenie wewnętrznej motywacji będzie Cię kosztowało trochę wysiłku i powiedzenie „nie” swojemu lenistwu. Jeżeli jednak podejmiesz ten krok, spróbujesz odkryć swoje potrzeby, to motywacja, która tkwi głęboko ukryta obudzi się i doda Ci energii do działania, pozwoli Ci czerpać więcej satysfakcji z życia i patrzeć optymistycznie w przyszłość.

Jak sięgnąć po swoją wewnętrzną motywację?

1. Myśl pozytywnie

Po pierwsze i najważniejsze zawsze myśl pozytywnie. Musisz pozbyć się „czarnowidztwa” i szukania wymówek. Wykreśl ze swojego umysłu wszystkie ograniczające Cię przekonania. Przestań myśleć: „nie potrafię”, „nigdy mi się to nie uda”, „to niemożliwe”. Takie myślenie jedynie Cię ogranicza. Zacznij myśleć inaczej. Nie potrafisz czegoś zrobić, to się naucz. Coś wydaje Ci się niemożliwe, to przypomnij sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Czy wiesz, że trzmiel to owad, który według amerykańskich naukowców nie powinien latać. Według nich jest niemożliwe żeby trzmiel latał, ponieważ powierzchnia jego skrzydeł jest kilkakrotnie za mała. Jest tylko jedno ale… Trzmiel nie wie o tym, że to jest niemożliwe i lata Jeżeli wierzysz, że coś jest możliwe to takie właśnie będzie. Więc włącz pozytywne myślenie i do dzieła.

2. Wyznacz cel, do którego dążysz

Sprecyzuj jasno cel jaki chcesz osiągnąć. Nie zrażaj się jeżeli będzie on odległy w czasie. Podziel go sobie na mniejsze etapy, będzie Ci dużo łatwiej. Najlepiej wyznacz konkretne daty osiągnięcia każdego z etapów. Pomyśl na jakie trudności i ograniczenia możesz napotkać, to pozwoli Ci łatwiej się z nimi uporać jeżeli się pojawią a być może część z nich uda Ci się od razu wyeliminować.

3. Monitoruj swoje postępy

Załóż specjalny notes i prowadź notatki swoich działań. Codziennie zaznaczaj sobie jaki postęp osiągnąłeś na drodze do celu, na jakie napotkałeś trudności, zapisuj swoje spostrzeżenia oraz co danego dnia Ci się nie udało. Nie zrażaj się potknięciami, raczej potraktuj je jak okazję do nauki i postaraj się nadrobić straty kolejnego dnia. Pamiętaj o regularnym uzupełnianiu wpisów. Będzie to dla Ciebie źródło informacji, ale przede wszystkim zmotywuje do tego aby każdego dnia zrobić krok do przodu, bo przecież nie możesz wpisywać, że znowu dopadł Cię leń

4. Sięgaj po wizualizację

Może wyda Ci się to śmieszne lub dziwaczne, ale radzę wypróbować. Poświęć chwilkę każdego dnia aby wyobrazić sobie swój cel. Najlepiej z najdrobniejszymi szczegółami. Zamknij oczy i zobacz jak będzie wyglądał twój świat, kiedy już osiągniesz cel. Jak Ty będziesz wtedy wyglądał, jak Twoje otoczenie? Co powiedzą znajomi? Jak będziesz się czuł? Co się zmieni w Twoim życiu? Wyobraź sobie jak najwięcej szczegółów dotyczących sytuacji po osiągnięciu przez Ciebie celu. Najlepiej dodaj do wyobrażeń dźwięki, zapachy i kolory. Stwórz tą rzeczywistość w swoim umyśle. Pamiętaj on nie odróżnia prawdy od fikcji Znajdź zdjęcie Twojego celu, powieś je w widocznym miejscu i patrz na nie tak często jak to możliwe. Wizualizując swój cel podtrzymasz swoją wewnętrzną motywację.

5. Wyznacz sobie nagrody

Przy wyznaczaniu celu napisałam abyś podzielił go sobie na mniejsze kroki. Za osiągniecie każdego założonego mini celu wyznacz sobie nagrodę. Zrób sobie listę planów, tych mniejszych i większych i przy każdym wpisz odpowiednią nagrodę. Nagroda musi być proporcjonalna do osiągniętego celu. Jeżeli np. motywujesz się aby schudnąć i postanowiłeś biegać, to nie wyznaczaj sobie tygodniowych wczasów nad morzem za przebiegnięcie 3 kilometrów jednego dnia. Podobnie jeżeli chcesz schudnąć, to nagrodą nie może być zjedzenie pysznego ciastka ale może to być np. nowa para butów do biegania.

6. Nie odkładaj

Masz już wyznaczony cel, sprecyzowany plan jego osiągnięcia i wiesz co powinieneś robić każdego dnia. Jednak może się zdarzyć, że nie masz ochoty np. dzisiaj biegać, pisać dalszego ciągu ważnego referatu czy wykonać innej rzeczy, którą masz zaplanowaną na dziś. Nie szukaj wtedy wymówek tylko zrób pierwszy krok, załóż buty do biegania sięgnij po referat do skończenia i zobaczysz, że reszta już przyjdzie łatwo. Co począć jeżeli jednak ucieknie Ci dzień z powodu naprawdę ważnych okoliczności? Jedno co możesz zrobić w tej sytuacji, to nie pozwolić aby uciekł kolejny. Jeżeli stracisz dwa dni z rzędu, to utrata kolejnych nastąpi lawinowo i Twój cel i motywacja odejdą w zapomnienie.

Podsumowując mogę Ci powiedzieć tylko jedno. Żeby zacząć i uwolnić swoją wewnętrzną motywację musisz zrobić jedną jedyną rzecz, a mianowicie zacząć. Po prostu nie stój w miejscu, nie zastanawiaj się, nie szukaj wymówek tylko działaj. „Zrób to” a nie „spróbuj”, bo próbowanie może prowadzić do porażki. Zrób krok do swojego szczęścia a zobaczysz jak łatwo przyjdzie reszta.

Dodaj komentarz