Jak sterować światłem na taśmie LED

Jak sterować światłem na taśmie LED

Oświetlenie i dekoracje wykonane przy pomocy taśmy LED są coraz bardziej modne i popularne. Zaletą jest uzyskanie pożądanego efektu i możliwość samodzielnego montażu.

Żeby jednak wszystko się udało, należy zapoznać się z parametrami taśm ledowych i ich znaczeniem w odniesieniu do możliwości ich wykorzystania.

Innego rodzaju taśmy są montowane w celu oświetlenia pomieszczenia, inne w celu udekorowania pomieszczeń i mebli a jeszcze inne stosuje się do na zewnątrz.

Jak wybrać taśmę do przyozdobienia domu na zewnątrz?

W tym wypadku powinna to być taśma hermetyczna, umieszczone w silikonowym wężu, który zapewni jej ochronę przed wilgocią i innymi, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zabrudzeniem. Ważne jest, aby klasyfikacja IP zawarta była pomiędzy IP 65 a 68.

Kolejny produkt do oświetlenia dekoracyjnego na zewnątrz, to taśma LED RGB, która posiada diody emitujące nie tylko światło w klasycznych kolorach, jakim jest biały i żółty, ale też w kolorach podstawowych, czyli czerwonym, zielonym i niebieskim.

Zalety taśmy LED RGB

Ze względu na to, że diody nie świecą zbyt mocno, taśmę wykorzystuje się jedynie w celach dekoracyjnych. Dzięki temu, że oświetleniem można manipulować, otrzymuje się niezwykle efektowne efekty świetlne. Mogą one urozmaicić szczególne chwile naszego życia.

Oświetlenie LED RGB pobiera minimalną ilość prądu i nie tylko jest energooszczędne, ale też nie przegrzewa się.

Taśma LED do oświetlenia wnętrza

Ta taśma musi mieć nieco inne parametry, ponieważ konieczne jest uzyskanie światła skondensowanego, bardziej natężonego. Należy wybrać taśmę z dużymi ledami i gęsto osadzonymi na niej. Odpowiednie taśmy LED, to SMD LED 5050 i taśma 5638 typ PREMIUM.

Tego typu taśmy poza mocnym oświetleniem, będą generowały ciepło, które należy odprowadzić, ponieważ może się przegrzać nasz system oświetlenia. Do tego będzie się nadawał aluminiowy profil LED, w którym można osadzić taśmę.

Do podświetlenia nadają się na przykład obszary robocze, takie jak blaty czy półki. Do tego typu oświetlenia można zainstalować ściemniacz mini.

Rodzaje ściemniaczy

Ściemniacze LED, to urządzenia, za pomocą których można sterować emisją światła z jednokolorowych taśm LED.

Na rynku można kupić ściemniacze mini, które można dyskretnie zamontować, bo mają małe gabaryty i świetnie się sprawdzają przy oświetleniu meblowym.

Następny model, to ściemniacze LED na pilota, które stwarzają niesamowite możliwości sterowania światłem na odległość. Do wyboru jest pilot na podczerwień i pilot, którym się steruje za pomocą fal radiowych.

Ponadto jest dostępny manualny ściemniacz światła, którym płynnie można je rozjaśnić i przyciemnić. Można go zastosować jako zmiennik włącznika światła.

Ściemniacz światła podtynkowy i nadtynkowy, najczęściej dotykowy, którym można sterować płynnie za pomocą panelu.

Ściemniacz LED wielokanałowy ma zastosowanie do obsługi kilku sekcji, stworzonych z jednokolorowego lub wielokolorowego światła LED. W tym wypadku można kontrolować wiele stref światła lub każdą z osobna.

Dodaj komentarz