Joga – podstawowe informacje

Słowo joga w starożytnym indyjskim oznacza przede wszystkim kontrolę, jarzmo, ale także zjednoczenie i jedność. Osobą która praktykuję jogę nazywana jest joginem lub joginią. Joga to filozofia indyjska, która łączy ze sobą umysł i ciało. Filozofia ta opiera się na przekonaniu, że dzięki treningowi fizycznemu, przestrzeganiu zasad etyki oraz dyscyplinie wewnętrznej możliwe jest dostrzeżenie prawdziwej natury rzeczywistości nas otaczającej. W hinduizmie prowadzi to do wyzwolenie z ciągu reinkarnacji i zakończenia prawa karmy. Jednak wielu ludzi uprawia jogę przede wszystkim ze względów zdrowotno-relaksacyjnych, a nie religijnych. Z tego powodu rozwinęła się gałąź jogi zwana hatha-jogą, która jest nastawiona przede wszystkim na ćwiczenia fizyczne i umysłowe, z mniejszym naciskiem na medytację.

Wróćmy na chwilę jednak do początków jogi. Najstarsze wzmianki o jodze pochodzą z 2500r p.n.e. , a są to dokładniej mówiąc figurki przedstawiające postacie w pozycjach jogi. Pierwsze teksty o jodze znajdują się natomiast w starożytnych księgach indyjskich z XV wieku p.n.e , a joga jest tam opisana jako stan spokoju i opanowania zmysłów oraz umysłu. Kolejne teksty o jodze pojawiają się na przestrzeni wieków i opisują jogę jako sposób na dostrzeżenie prawdy której szukamy. Filozoficzne podstawy jogi zostały zaczerpnięte z tekstów  Patańdźalego – Jogasutry III wieku p.n.e.

Istnieje wiele gałęzi jogi, wspomniałem już o hatha-jodze, która skupia się przede wszystkim, na fizycznej i ezoterycznej stronie jogi, mniej uwagi poświęcając aspektom filozoficznym. Innym odłamem jogi jest medytacja transcendentalna, która polega na medytacji dzięki której osoba medytująca przestaje dostrzegać siebie jako jednostkę, a zaczyna dostrzegać, że jest częścią czegoś większego. Kolejnym rodzajem jogi jest krijajoga, silnie związane z technikami krija, polegającymi na rytuałach pokutnych i praktykach oczyszczenia. Ostatnią gałęzią jogi o której chciałbym wspomnieć jest Art of Living – fundacja która u podstaw ma filozofię jogi. Fundacja sama przedstawia się jako propagująca ideę globalnego pokoju. Fundacja ta prowadzi między innymi kursy medytacji jak i ogólnej idei jogi.

Dla wielu joga jest sposobem na życie – dzięki niej czują się zdrowsi i bardziej zrelaksowani. Faktem jest, że ludzie ją uprawiający, przez całe swoje życie zachowują dużą sprawność fizyczną i umysłową. Nie ważne czy zainteresowałeś się tym tematem ze względów zdrowotnych czy duchowych, jeśli tylko zdobędziesz się na ten wysiłek, na pewno nie pożałujesz.

Dodaj komentarz