W medytacji też warto eksperymentować

Te same co zawsze metody działania doprowadzą Cię do tych samych co zawsze rezultatów. Nie spodziewaj się, że osiągniesz coś więcej, odczujesz coś innego lub dojdziesz do odmiennych niż zwykle wniosków, jeśli nie zmienisz tego, jak pracujesz, czego pozwalasz sobie doświadczyć, czym się nasycasz lub w jaki sposób myślisz. Nie spodziewaj się, że dojdziesz w inne miejsce, jeśli uparcie będziesz chodzić ciągle tą samą ścieżką. Jeśli chcesz trzymać się wczorajszych schematów nie oczekuj od jutra, że będzie inne niż dziś. Jeśli masz dość swoich dotychczasowych wyników, musisz koniecznie zmienić sposoby działania. Tylko wtedy cokolwiek może się zmienić.

Robienie czegoś zupełnie inaczej niż zwykle przynosi olśnienie, zaskoczenie, nową jakość, świeże spojrzenie, radość i ekscytację. Ale chyba najważniejszym efektem robienia czegoś zupełnie inaczej niż zwykle jest UWAŻNOŚĆ. Robiąc coś w inny sposób musisz się kontrolować, pilnować szczegółów i o wiele bardziej zwracać uwagę na wszystko co się dzieje z Tobą i w zależności od sytuacji – również wokół Ciebie. Przygotuj śniadanie, umyj naczynia, uczesz się albo narysuj komuś mapę do miejsca, w którym jeszcze nigdy nie był, ale zrób to drugą ręką (lewą, jeśli jesteś praworęczny i prawą, jeśli jesteś leworęczny). Zobaczysz o ile więcej kontroli i staranności będzie Cię to kosztowało. Ile ruchów nagle będziesz musiał „prowadzić” w myślach, choć zwykle przy wykonywaniu tych samych czynności wszystko odbywa się automatycznie. Ta medytacja otworzy Ci oczy na to, jak bardzo automatycznie i nieświadomie wykonujesz codzienne czynności.

EKSPERYMENTUJ! Rób rzeczy inaczej niż zwykle najczęściej jak to możliwe! Korzystaj z innych dróg, urządzeń, pojazdów i sposobów. Współpracuj z innymi niż zwykle ludźmi, chodź do innych oddziałów firm i instytucji, korzystaj z innych kanałów komunikacji w załatwianiu swoich spraw. Wypróbowuj wszystko co nowe, inne i odmienne. Przełamuj rutynę. Ćwicz swój umysł i ciało w elastyczności i dostosowywaniu się do nowych warunków. Podwyższona uważność wykonywania wszelkich tego rodzaju działań jest stanem świadomości, który sprawia, że jesteś tutaj i teraz o wiele bardziej niż zwykle. Odkrywasz świat. Odkrywasz siebie. Rozwijasz się. Stajesz się coraz bardziej świadomym sobą.

Dodaj komentarz