Kilka zasad odnośnie zdrowego odżywiania

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Nie katuj organizmu drakońskimi dietami, ale skorzystaj z naszych rad, które pomogą ci się odchudzić w zdrowy sposób.

Jeśli chcesz pozbyć się nadwagi, zyskać piękne ciało i lepsze samopoczucie, zapomnij o tzw. „dietach – cud”. Takie błyskawiczne rozwiązania, może i pomagają szybko tracić na wadze, jednak w dłuższej perspektywie prowadzą do wyniszczenia organizmu i powodują efekt jo-jo, przez który znów przechodzimy na dietę i błędne koło się zamyka. Doraźne rozwiązania, nie są więc na dłuższą metę opłacalne. Jeśli chcemy schudnąć skutecznie i zdrowo, warto zmienić swój styl życia i zacząć stosować się do kilku fundamentalnych zasad. Jakich?

1. Zawsze jedz śniadanie

Śniadanie jest absolutną podstawą zdrowej diety. Aby sprawnie funkcjonować, organizm potrzebuje bowiem po nocy nowej dawki pożywienia. Bez śniadania będziemy mieć gorsze samopoczucie, trudniej będzie nam się też skoncentrować. Co więcej, udowodnione zostało, że osoby, które nie jedzą rano śniadań bardziej niż inne narażone są np. na wrzody żołądka. Pomijanie śniadań wpływa też niekorzystnie na naszą wagę. Udowodniono bowiem, że jeśli do godziny od przebudzenia nie dostarczymy organizmowi pożywienia, w ciągu dalszej części dnia zjemy więcej niż gdybyśmy rano śniadanie zjedli.

2. Jedz często, ale w niewielkich ilościach

Jedzenie średnio co 2,5 – 3 godziny to kolejna z podstaw zdrowego trybu życia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zdąży bowiem dopaść nas „wilczy apetyt” i zwyczajnie nie będziemy „rzucać się” na jedzenie. Oczywiście pamiętajmy jednak o tym, aby jedzone często posiłki były skomponowane ze zdrowych produktów i abyśmy poprzestawali na niewielkich porcjach pożywienia.

3. Dużo pij

W odchudzaniu pomoże też dostarczanie sobie co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Niegazowana woda usprawni transport składników odżywczych w organizmie i nawilży go od środka. Oprócz wody, możemy także popijać przyśpieszające przemianę materii herbaty – np. zieloną lub czerwoną. Kategorycznie zrezygnujmy jednak z gazowanych i kolorowych napojów, które naszpikowane są cukrem lub szkodliwymi dla zdrowia słodzikami, takimi, jak np. aspartam.

4. Pamiętaj o owocach i warzywach

Owoce i warzywa są kolejną podstawą zdrowej diety. Zgodnie z założeniami dietetyków, codziennie powinniśmy dostarczać organizmowi ok. 5 ich porcji. Jak to robić? Starajmy się jak najczęściej dodawać je do posiłków lub po prostu traktujmy jak zdrowe przekąski. Nie jest to trudne, wystarczy bowiem, że do kanapki dodamy plaster pomidora, a do zupy dodatkową porcję pietruszki i dzienne spożycie warzyw wzrośnie. Ponadto, do obiadu zawsze przyrządzajmy zdrowe i niskokaloryczne sałatki, a zamiast batonika w pracy, sięgajmy po grejpfruta lub jabłko.

Dodaj komentarz