Migrena – czym jest i dlaczego wymaga lekarskiej konsultacji?

Migrena – czym jest i dlaczego wymaga lekarskiej konsultacji?

Czym jest migrena?

Migrena to jedna z najsilniejszych dolegliwości bólowych głowy. Charakteryzuje się powtarzającym, przez okres 4 do 72 godzin, pulsującym bólem głowy. Częstotliwość występowania, jak i stopień odczuwalnego bólu są różne w zależności od konkretnych przypadków, często jednak nasilają się pod wpływem silnie przeżywanych emocji czy aktywności fizycznej. Występuje najczęściej u kobiet, pojawia się średnio po ukończeniu 20 roku życia lub podczas menopauzy, jest także schorzeniem przekazywanym genetycznie.

Główne objawy

Podstawowe, a zarazem najpowszechniejsze, objawy bólu migrenowego prostego to światłowstręt, nadmierna wrażliwość na dźwięki, bardzo silne odczuwanie zapachów, pojawiające się nudności, wymioty a nawet omdlenia. Oprócz tego występuje także drugi rodzaj migreny – z aurą. W tym przypadku pojawiają się symptomy poprzedzające ból głowy, wśród nich wyróżnia się mroczki przed oczami czy ogólne problemy z widzeniem, także mrowienie kończyn bądź całkowity ich niedowład.

Rodzaje migreny

Migrena klasyczna, zwana także oczną, charakteryzuje się kłującym, pulsującym bólem odczuwanym w okolicach oczodołu. Często towarzyszą temu dodatkowe zaburzenia neurologiczne, mogące objawiać się połowicznym niedowidzeniem bądź chwilową ślepotą.

Zaburzenia okoporaźne definiowane są jako bóle głowy bezpośrednio związane z porażeniem mięśni okoruchowych. Może to objawiać się bezwładnie opadającą powieką jak i problemami z poruszaniem gałek ocznych, co z kolei powoduje podwójne widzenie.

Natomiast stan migrenowy to jeden z kroków na drodze medycznej diagnozy migreny jako schorzenia przewlekłego. Trwa dłużej niż 72 godziny i charakteryzuje się nadmiernym łzawieniem oczu, wzmożonym poceniem skóry oraz silnymi wymiotami.

Diagnoza

By wdrożyć przewlekłe leczenie w przypadku migreny, należy potwierdzić następujące wytyczne: dolegliwości bólowe muszą trwać od 4 do 72 godzin, ból musi zostać zdefiniowany jako pulsujący, jednostronny bądź nasilający się pod wpływem aktywności fizycznej, schorzeniu powinny towarzyszyć nudności, wymioty lub zaburzenia czucia. Jeżeli lekarze wykluczyli inne możliwe przyczyny migrenowego bólu, a w konkretnym przypadku wystąpiło więcej niż 5 ataków migrenowych, można wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Tabletki zazwyczaj zażywa się profilaktycznie, a w przypadku ataku choroby można dodatkowo stosować preparaty mające na celu przerwanie napadów migrenowych. Migrena nie jest schorzeniem, które można całkowicie wyleczyć – w grę wchodzi jedynie zniwelowanie objawów, które w wyniku leczenia mogą pojawiać się na tyle rzadko, że nie odczuwa się ich bezpośredniego wpływu na codzienne funkcjonowanie.

Powikłania

Medyczna konsultacja w przypadku uciążliwych migren jest bardzo istotna, gdyż przewlekłe nadużywanie leków przeciwbólowych mających zlikwidować ataki, niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Podobnie oddziałują procesy neurologiczne, które wywoływane są migreną – bardzo często pojawiają się zawroty głowy, przewlekłe problemy z pamięcią krótkotrwałą czy trwałe upośledzenie mowy.

Dodaj komentarz