Projekty domów dla każdego

Projekty domów dla każdego

Obecnie na rynku projektu domów znajdziemy wiele różnorodnych biur projektowych, oferujących nam gotowe projekty domów. W wielu przypadkach ich oferty dość wyraźnie będą się na siebie nakładać. Są jednak biura, w których kupimy oryginalne i niepowtarzalne projekty domów. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż na chwilę obecną zdecydowanie największą popularnością cieszą się małe, nowoczesne domy jednorodzinne. Najczęściej będą to domy całkowicie parterowe, bez podpiwniczenia, z nowoczesnym systemem grzewczym, wykonane w technologii maksymalnej energooszczędności. Warto więc przyjrzeć się kwestii doboru odpowiedniego projektu w stosunku do naszych potrzeb, aby mieć pewność dobrego zakupu.

Co powinien zawierać projekt domu z katalogu?

Najważniejsza kwestią jest tutaj zakup projektu, który będzie od razu nadawać się do realizacji. Trzeba będzie więc upewnić się, iż projekty domów w konkretnym biurze projektowym będą na tyle kompletne, iż od razu po zakupie będziemy mogli przystąpić do podstawowych czynności. Jak więc powinien wyglądać projekt domu, aby był z naszego punktu widzenia kompletny?

  • Powinien składać się z 4 egzemplarzy, bowiem tyle wymaga urząd, w którym będziemy składać wniosek o pozwolenie.
  • Projekt powinien posiadać zgodę autora na wprowadzanie w nim zmian (zmiany mogą być dokonywane przez architekta przeprowadzającego adaptację projektu)
  • Musi składać się z następujących elementów: opis i rysunki (opracowanie architektoniczne), opracowanie konstrukcyjne, projekt wewnętrznych instalacji (wodna, kanalizacyjna, gazowa, grzewcza), projekt instalacji elektrycznej, zestawienie więźby dachowej.
  • W komplecie powinny się znajdywać także kopie uprawnień projektantów, oraz kopie zaświadczeń o ich przynależności do izb branżowych.

Mamy więc konkretne wymagania odnośnie projektów domów, które muszą być spełnione, aby możliwe było przystąpienie do rozpoczęcia prac związanych z budową.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim, musimy pamiętać o kwestii tego, iż jakiekolwiek zmiany w gotowych projektach będą znacznie podnosić ich koszt. Architekt przeprowadzający adaptację projekty do lokalnych warunków zabudowy oraz działki, może takowe zmiany wprowadzić. Warto jednak wybrać takie projekty domów, które będą w maksymalnym zakresie spełniać nasze wymagania. Najlepiej, aby zmiany były absolutnie niepotrzebne. Oszczędzi nam to sporo czasu i pieniędzy.

Wybierając poszczególne projekty domów, warto także zwrócić uwagę na warianty ich realizacji w budowie. Najlepszym obecnie rozwiązaniem będzie wybór realizacji maksymalnie energooszczędnej, a nawet wręcz pasywnej. Takie domy będą niedrogie w eksploatacji, co także jest przecież bardzo istotne. Po co mamy rocznie wydawać kilka tysięcy na ogrzewaniu domu, skoro może nas to kosztować kilkaset złotych.

Jednym słowem trzeba zwrócić uwagę na sporo istotnych kwestii, aby wybrany przez nas projekt domu, nadawał się do natychmiastowej realizacji. Warto od razu brać pod uwagę przyszłe koszty eksploatacji budynku, co także możemy zoptymalizować już na etapie wyboru projektu.

Dodaj komentarz