Pamiętaj o piciu wody podczas urlopu

Słońce, plaża, wakacje – któż z nas tego nie lubi! Lato jest ulubioną porą roku milionów ludzi na całym świecie, oznacza odpoczynek, wyjazd za miasto, kąpiele w chłodnej wodzie i wygrzewanie się na słońcu. Tego typu odpoczynek ma wielu fanów, należy jednak pamiętać, że niesie to ze sobą również pewne zagrożenia. Wylegując się na plaży nasze ciało pod wpływem temperatury bardzo się poci, a razem z potem z organizmu wydalane są woda i składniki mineralne takie jak magnez, wapń, fosfor, czy sód, których odpowiednia zawartość w organizmie jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Na plaży bardzo łatwo jest się odwodnić. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ nie wykonują żadnych ćwiczeń fizycznych, żadnego wysiłku fizycznego, i nie odczuwają potrzeby częstego nawadniania, jednak dzień spędzony na plaży w gorącym słońcu może oznaczać stratę nawet trzech litrów wody. Więcej, jeżeli postanowimy popływać, zagrać w siatkówkę, czy też badmintona. Bardzo ważne jest pamiętanie o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Będąc na plaży warto zawsze mieć przy sobie butelkę ulubionej wody.

Woda na plaży: nie daj się zmęczeniu

Na pewno nie raz zdarzyło ci się, że po dniu spędzonym na plaży odczuwasz zmęczenie i niechęć do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Dzieje się tak dlatego, że wskutek intensywnego pocenia się twój organizm staje się odwodniony, a ospałość, zmęczenie i ból głowy to jedne z najczęstszych skutków pierwszych faz odwodnienia. Dlatego też należy jak najczęściej sięgać po wodę i uzupełniać na bieżąco stracone płyny. Jeżeli w ciągu dnia tracisz około trzech litrów wody, tyle też powinno być uzupełnione. Ważne jest pamiętanie o tym, że nawadnianie powinno być rozłożone na cały dzień, tak więc picie szklanki wody co pół godziny będzie miało lepsze efekty niż wypicie jednego litra wody co kilka godzin.

Jak przechowywać: woda na urlopie

Należy też pamiętać o odpowiednich warunkach przechowywania wody wysokich temperaturach. Nigdy nie należy zostawiać wody w plastikowej butelce w nagrzanym samochodzie, ponieważ składniki chemiczne zawarte w plastiku mogą zostać uwolnione do wody, którą potem pijesz. Jeżeli bierzesz ze sobą plastikową butelkę pełną wody na plażę, zadbaj o to, żeby trzymać ją cieniu i najlepiej pod jakimś przykryciem, tak żeby nie była przez dłuższy czas wystawiona na działanie słońca.

Pamiętaj również o swoich najmłodszych. Dzieci na plaży pochłonięte zabawą, budowaniem zamków z piasku i pływaniem bardzo często zapominają, lub po prostu nie są świadome tego, że przebywając w wysokich temperaturach należy pić dużo wody. Zachęcaj dzieci do picia wody razem z tobą, kiedy tylko sięgasz po wodę na plaży, oferuj ją też dzieciom. W ten sposób zapobiegniesz odwodnieniu i jego przykrym skutkom.

Dodaj komentarz