Wskazówki przydatne jeżeli chcemy uniknąć efektu jo-jo

Większa część osób starała się już kiedyś schudnąć, ale nawet kiedy pozbyliśmy się już zbędnych kilogramów, to i tak po kilku miesiącach lub tygodniach one wracały — nazywamy to efektem jo-jo. Efekt ten polega na zwiększeniu się masy ciała o ponad 10% od wagi, którą udało się nam osiągnąć. Co więc możemy zrobić, by raz na zawsze pozbyć się nadwagi?

Odchudzanie podobnie jak wiele innych rzeczy warto zacząć od nastawienia, bo wszystko zaczyna się w naszej głowie i nawet najlepszy dietetyk nam nie pomoże, jeśli sami nie będziemy odpowiednio zmotywowani i zdeterminowani. Kluczem do sukcesu jest zapamiętanie, że w jeden dzień nie przytyliśmy i w jeden nie schudniemy. Podążając dalej tym tokiem myślenia nie warto decydować się na diety cud — sprawią one jedynie, że stracimy wodę. Wszystkie ekspresowe diety sprawdzą się jedynie, gdy przygotowujemy się do jakiejś ważnej okazji i chcemy, by nasz obwód w pasie zmniejszył się o kilka centymetrów, by przykładowo zmieścić się w sukienkę. Na dłuższą metę takie odchudzanie nie ma sensu — jedynie wyniszczymy sobie organizm i rozregulujemy metabolizm.

Co więc należy robić by uniknąć efektu jo-jo?

By raz na zawsze schudnąć, nie martwiąc się efektem jo-jo należy przede wszystkim zaakceptować fakt, że nasze odchudzanie musi trochę potrwać. Pierwszym właściwym krokiem powinna być natomiast zmiana nawyków żywieniowych. Najlepsze efekty osiągniemy, kiedy będziemy jeść częściej, ale mniejsze porcje. Spożywając jedynie dwa posiłki dziennie — przytyjemy, jedząc pięć — schudniemy. Zostało to udowodnione naukowo. Jak to możliwe? Nasz organizm po długim okresie głodu odkłada zapasy, czyli tak nielubiany przez nas tłuszczyk, a to właśnie on w głównej mierze powoduje, że nie jesteśmy zadowoleni z naszego wyglądu. Najlepiej spożywać posiłek co około trzy lub cztery godziny.

Opłaca się także planować posiłki — zajmie to nam dosłownie piętnaście minut, a nie tylko zaoszczędzimy, bo nie kupimy niepotrzebnych nam produktów spożywczych, ale także będziemy mogli kontrolować, co jemy i ile zawiera to kalorii. W trakcie posiłków powinniśmy koncentrować się na ich spożywaniu. Jedzenie przy komputerze czy telewizorze może odpłacić się w postaci zbędnych kilogramów, co raczej nas nie ucieszy. Kiedy zainteresujemy się ciekawym programem, możemy mimowolnie zrobić sobie dokładkę, albo sięgnąć po niezdrowe słodkie przekąski.

Ostatnią, ale niezwykle ważną rzeczą, bez której odchudzanie nie będzie zbyt efektywne, jest aktywność fizyczna. Nieważne czy to pływanie, piłka nożna, bieganie, aerobik, czy jazda na rowerze — ważne, byśmy się ruszali i to przynajmniej trzy razy w tygodniu — pozwoli nam to na szybsze spalenie tkanki i tłuszczowej, wyrobienie sobie mięśni, a przede wszystkim wpływa zbawiennie na metabolizm.

Stosując się do powyższych wskazówek, będziemy mogli zdrowo schudnąć i co ważne – bez efektu jo-jo.

Dodaj komentarz