Rodzice i zdjęcia ich dzieci w Internecie

Rodzice i zdjęcia ich dzieci w Internecie

Internet to wspaniałe miejsce. Możemy znaleźć w nich nowych znajomych, którzy interesują się tym samym, co my. Możemy realizować się w jakiejś dziedzinie i dzielić się ze światem swoimi pracami. Możemy nawet oprzeć na działalności w internecie swoją karierę. Ale wraz z tymi wszystkimi plusami idą niebezpieczeństwa, na które wielu z nam wystawia się z własnej woli i niewiedzy.

Dlaczego rodzice wstawiają zdjęcia swoich dzieci?
Odpowiedź powinna być prosta: cieszą się, że je mają i chcą pokazać światu swoją radość. Niestety rzeczywistość bywa znacznie bardziej brutalna. Oczywiście zazwyczaj, gdy widzimy zdjęcia na tablicach naszych znajomych na Facebooku, chodzi właśnie o pokazanie swojego szczęścia. Są jednak osoby, które wiedzą, jak dziecko działa na większość internautów i bez skrupułów wykorzystują je, aby podbić sobie zasięgi. Co jakiś czas w internecie robi się głośno o parach, które zmieniają swoje dzieci w maszynkę do zarabiania pieniędzy, a z bycia rodzicami robią całkiem opłacalny biznes za pomocą wszelkiego rodzaju reklam, które zapewniają im stały dochód.

Rozwijanie kariery dziecka bez jego wiedzy
Wielu rodziców chętnie zakłada profile na wszelkiego rodzaju social media swoim dzieciom. Często bez ich wiedzy i w momencie, kiedy dzieci nie potrafią jeszcze obsłużyć komputera. Niekoniecznie są to jednak działania sławnych osób czy influencerów. Zdarza się to w zupełnie zwykłych rodzinach, gdzie rodzice w praktyce wykorzystują profil swojego dziecka, żeby poczuć się lepiej w swojej roli. Często możemy spotkać się z przypadkiem, gdzie pod zdjęciem mamy jej dziecko, które nie powinno jeszcze nawet umieć pisać, komentuje, jak bardzo ją kocha albo jak wspaniałe były ich wspólne wakacje. Nie musi to wcale znaczyć, że dziecko tego nie czuje, ale jest to zachowanie zdecydowanie dla dziecka szkodliwe.

Dzieci powinny być dziećmi
Komuś może się wydawać, że rodzice powinni mieć prawo wstawiać zdjęcia swoich dzieci na swoje profile społecznościowe, jeśli tylko chcą. Nie jest to do końca prawdą, bo o ile rodzice faktycznie mogą to robić, to nie bez jasnej zgody swojego dziecka. Dziecko jest prawnie zależne od rodziców, ale wciąż zachowuje swoją indywidualność. W przyszłości może mieć pretensje do swoich rodziców, zwłaszcza jeśli nie będzie chciało swojej przyszłości wiązać z internetem. Dla wielu potencjalnych pracodawców będzie łatwe do znalezienia i może się okazać, że taka wczesna kariera zupełnie zrujnuje mu możliwość pracowania na stanowisku, o którym od zawsze marzyło. Rodzic powinie przede wszystkim zadbać o dziecko, a nie o swoje korzyści.

Dodaj komentarz