Transport miejski a międzymiastowy

Transport miejski a międzymiastowy

Praktycznie w każdym większym mieście w Polsce funkcjonują dworce komunikacji miejskiej, na których znajdziemy miejsca odjazdów oraz rozkłady jazdy dla kilku lub kilkunastu różnych linii autobusowych. Koszty związane z przejazdem autobusami komunikacji miejskiej stale rosną, gdyż stale zwiększają się koszty benzyny. Niestety bardzo często jakość usług transportowych, które są świadczone przez przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej jest na bardzo niskim poziomie. Bardzo często ma się do czynienia ze zniszczonymi, awaryjnymi autobusami, które ledwo co wloką się do celu. Niemniej jednak autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje są bardzo potrzebne w dużych miastach. Bez nich z całą pewnością miałoby się do czynienie z ogromnym paraliżem komunikacyjnym.

W miastach zaczęłyby się tworzyć ogromne korki, z których żaden kierowca na pewno by się nie ucieszył. W związku z tym w dużych miastach i nawet nieco mniejszych miasteczkach organizuje się przewozy osób za pomocą autobusów komunikacji miejskiej oraz wielu innych pojazdów. Przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w zdecydowanej większości są przedsiębiorstwami państwowymi. Rośnie im jednak bardzo duża konkurencja wśród firm prywatnych, które także oferują przewozy osób na bardzo konkurencyjnych warunkach. Konkurencyjność związana jest nie tylko z cenami przewozu, ale przede wszystkim z jakością oferowanych usług.

Prywatne przedsiębiorstwa komunikacyjne zazwyczaj oferują przejazd na trasach krótszych czasowo. Decydują się, więc na zmniejszenie liczby przystanków, które będą obsługiwane. Dzięki temu możliwe jest skrócenie czasu jazdy. Z kolei skrócenie czasu przejazdu daje możliwość obniżenia cen biletów. Co więcej w prywatnych firmach transportowych w bardzo dużym zakresie stawia się na jakość świadczonych usług. Oznacza to więc, że autokary są nowsze, czyściejsze bardziej zadbane. W czasie jazdy nie towarzyszy nam już smród spali i tłok w autobusie. W razie potrzeby prywatni przewoźnicy, którzy widzą że przewozy osób wzbudzają duże zainteresowanie na danej trasie są w stanie uruchomić dodatkowe połączenia. Dzięki temu starają się spełnić wszelkie oczekiwania swoich klientów.

Dodaj komentarz