W jaki sposób rozmawiać z ludźmi, aby zostać zrozumianym?

W jaki sposób rozmawiać z ludźmi, aby zostać zrozumianym?

Chociaż mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż konwersacja z drugim człowiekiem, to gdy do niej przystępujemy, okazuje się, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Wielokrotnie po nieudanej czy też nudnej rozmowie zastanawiamy się-jak rozmawiać z ludźmi? Czy da się tego nauczyć? Odpowiedź brzmi: tak-wystarczy tylko pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Jak rozmawiać z ludźmi, aby zostać zrozumianym?

Przede wszystkim, aby nauczyć się swobodnej rozmowy z drugim człowiekiem, należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

Zasada pierwsza-musisz dać drugiej osobie to, co sam chcesz dostać. Jeżeli oczekujesz zaangażowania, uwagi i zainteresowania od swojego rozmówcy, musisz potrafić sam mu to ofiarować.

Zasada druga-najważniejsze jest aktywne słuchanie, bo tylko ono pozwala na zrozumienie przekazu, co pozwala na efektywną komunikację.

W dzisiejszych czasach skupienie się na drugiej osobie przychodzi nam z niezwykłą trudnością-stale gdzieś pędzimy, jesteśmy zapracowani, a wokół jest mnóstwo bodźców, które skutecznie nas rozpraszają, jak np. telefony komórkowe. Aby przełamać tę barierę, musimy wyzbyć się lęku, który nas uwstecznia.

O czym należy pamiętać rozmawiając z ludźmi?

Jak rozmawiać z ludźmi? Najważniejszym jest to, żeby pokazać siebie jako osobę zaangażowaną, co pozwala na to, żeby rozmówca wkroczył z nami w świat pozytywnego dialogu i odpowiedział na nasze starania.

Mowa ciała

Ważne jest, aby rozmawiając z ludźmi, zwrócić uwagę na nasz język ciała. Powinniśmy więc zadbać o odpowiednią odległość od rozmówcy, nie za bliską, aby nie poczuł że przekraczamy jego strefę komfortu, ale także nie kilkumetrową. Ponadto rozmawiając powinniśmy pochylić się lekko ku rozmówcy, dzięki czemu będziemy sprawiać wrażenie osoby zaangażowanej. Co ważne, należy pamiętać o kontakcie wzrokowym i uśmiechaniu się, co pomaga zbudować dobre pierwsze wrażenie. Nie krzyżujemy rąk i nóg oraz nie używamy podczas rozmowy gadżetów-to najprostsza droga, żeby nasz rozmówca poczuł się zlekceważony.

Przełamywanie lodów

Warto zrobić pierwszy krok, bo czasem nawet proste słowa mogą być początkiem ciekawej znajomości. Jak więc rozmawiać z ludźmi, aby chcieli nas lepiej poznać? Wystarczy powiedzieć jakiś miły komplement, albo wspomnieć o dzisiejszej pogodzie. Podczas rozmowy z ludźmi należy jednak pamiętać, że jeżeli rozmówca nie wykazuje zainteresowania, nie możemy być zbyt nachalni i lepiej zakończyć kulturalnie rozmowę.

Sztuka konwersacji-zadawanie pytań, aktywne słuchanie i ujawnianie informacji

–zadawanie pytań– aby prowadzić efektywną konwersację, należy być szczerze zainteresowanym rozmówcą i wykazywać się zdrową ciekawością. Należy jednak pamiętać, że w swoich pytaniach należy być subtelnym i rozważnym, aby nie urazić rozmówcy.

–aktywne słuchanie-jak rozmawiać z ludźmi, aby ich zrozumieć? Nic prostszego-należy po prostu aktywnie słuchać i wyodrębniać najważniejsze informacje z przekazu rozmówcy. Później wystarczy się już tylko na nich skupić i umieć je wykorzystać w rozmowie. W innym razie bardzo prawdopodobne, że rozmówca zrezygnuje z dalszej konwersacji.

–ujawnianie informacji-aby zbudować z rozmówcą bliskość, musimy się przed nim otworzyć. Nie jest to łatwe, ale bez wątpienia jest to klucz do sukcesu. Ważne, aby przekazywać swojemu rozmówcy tylko najciekawsze i najbardziej istotne informacje o sobie, a nie „paplaninę”, aby zapełnić pustkę w rozmowie.

Nie działaj pod wpływem emocji

Zapewne każdej osobie, która chciałaby się dowiedzieć się jak rozmawiać z ludźmi zdarzyło się powiedzieć coś pod wpływem silnych emocji, a potem tego żałować. Podczas kłótni możemy nagle wykrzyczeć coś, czym nie chcieliśmy się podzielić lub czego nawet tak naprawdę nie myślimy, a jedynie wiemy, że sprawi drugiej osobie ból. Bywa nawet, że mimo późniejszych przeprosin nie da się już naprawić raz wyrządzonej szkody. Wbrew pozorom słowa naprawdę mogą skrzywdzić, czasami bardziej niż realny cios. Żeby do tego nie doprowadzić należy przede wszystkim nauczyć się nie eskalować konfliktu. Kiedy czujemy, że konwersacja zaczyna wchodzić na emocjonalne tory, musimy zadbać o to, aby nie podnosić głosu i utrzymać nasze emocje na wodzy. Nawet jeśli druga osoba zacznie krzyczeć, nasze spokojne podejście powinno dość szybko ją uspokoić, jako że ludzie mają tendencję do naśladowania zachowania drugiej osoby. Z jednej strony łatwo jest powiedzieć, żeby ktoś myślał, zanim coś powie, ale z drugiej – nie jest to przecież nie możliwe. Wymaga jedynie nieco praktyki. Sekundowe przerwy w rozmowie na zebranie myśli jej nie zaszkodzą, wręcz przeciwnie. Dzięki temu będziemy w stanie mówić bardziej elokwentnie i lepiej przekazywać informacje.

Dbaj o jakość rozmowy

Dobrze jest zadbać o poprawną polszczyznę. Nie chodzi tu o to, aby w luźnej konwersacji mówić jak profesorowie na sympozjum. Warto jednak zadbać o jakość swojej wypowiedzi, aby rozmówca łatwo mógł nas zrozumieć, a nie musiał zastanawiać się, co właściwie usłyszał i jaki to miało sens. Przekleństwa nie dość, że nie dodają na ogół nic do konwersacji, to wydłużają wypowiedź i czynią ją mniej czytelną. Ciężej w końcu skupić się na sensie jakiegoś zdania, jeżeli był okraszone trzema przykładami łaciny podwórkowej. Nie powinno się też mówić bardzo szybko. Nasz rozmówca powinien być w stanie znaleźć w naszej wypowiedzi naturalne pauzy, w których będzie mógł dodać coś od siebie albo przekierować temat na inne tory. Nikt nie lubi, kiedy tylko jedna strona dominuje konwersację i tak naprawdę odnosi się wrażenie, że nie można nazwać tego nawet rozmową, a jedynie wykładem. Często zachowanie takie wynika nie ze złych intencji, a ekscytacji i chęci podzielenia się pewnymi informacjami. Trzeba jednak na bieżąco kontrolować, czy rozmowa jest obustronna i każdy ma możliwość wyrażenia swoich emocji i opinii. Żeby wiedzieć, jak rozmawiać z ludźmi, trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę, że rozmowa jest nie walką, a kolaboracją i może zostać uznana za sukces jedynie, kiedy wszystkie strony współpracują ze sobą.

Choć rozmawianie z z ludźmi nie należy do najprostszych, wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek, aby osiągnąć sukces i zbudować trwałe, ciekawe relacje. Wystarczy jedynie pozbyć się lęku i zacząć działać-praktyka bowiem czyni mistrza.

Dodaj komentarz