Z czego powstaje miód spadziowy i czy warto po niego sięgać?

Z czego powstaje miód spadziowy i czy warto po niego sięgać?

Czy wiesz czym różni się miód spadziowy od miodu nektarowego? Miód spadziowy to wyjątkowy rodzaj miodu. Ma silne działanie przeciwzapalne i odkażające. Stosuje się go przy chorobach układu moczowego, dróg żółciowych oraz wątroby. Od miodu nektarowego różni go nie tylko skład, ale także sposób powstawania. Zobacz z czego powstaje miód spadziowy i jakie ma właściwości. 

Jak powstaje miód spadziowy? 

Miód spadziowy powstaje z liści drzew i krzewów. A dokładniej z wydalin kilku gatunków owadów, które żyją na liściach krzewów oraz drzew iglastych. W odróżnieniu od miodu nektarowego pszczoły nie zbierają nektaru z kwiatu, za to gromadzą wydzieliny owadów z liści oraz igieł. Owady natomiast odżywiają się sokami tych roślin, więc ich wydzieliny są w nie bogate. Pszczoły zbierają tę słodką i lepką wydzielinę, a następnie przenoszą ją do ula.  

Miody spadziowe możemy podzielić na dwa rodzaje, w zależności od tego z jakich drzew powstał: miód spadziowy iglasty oraz miód spadziowy liściasty. Miód iglasty ma charakterystyczny smak. Możemy w nim wyraźnie wyczuć aromat igieł i żywicy. Miód spadziowy iglasty najczęściej powstaje ze świerków, sosen, jodeł i modrzewi. Natomiast miód liściasty jest nieco łagodniejszy, a spadź pozyskiwana jest z liści lipy, dębu, brzozy i klonu. 

Właściwości zdrowotne miodu spadziowego

Miód spadziowy znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Poleca się go osobom borykającym się z chorobami układu moczowego, wątroby oraz dróg żółciowych. Dlaczego? Otóż miód spadziowy wykazuje działanie moczopędne i żółciopędne. Ponadto ma właściwości odkażające oraz przeciwzapalne. Miód spadziowy jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawiera ich dużo więcej niż miód nektarowy. 

Miód spadziowy bardzo często wykorzystuje się także w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, ponieważ reguluje przemianę materii. Znalazł zastosowanie również w chorobach reumatycznych, jako środek łagodzący stany zapalne. Ta właściwość sprawia, że miód spadziowy jest świetnym środkiem na skórę. Łagodzi zmiany trądzikowe, przyspiesza gojenie ran oraz wspomaga regenerację skóry. 

Co ciekawe miód spadziowy zmniejsza szkodliwe działanie kawy, alkoholu i tytoniu. Poprawia również samopoczucie oraz przyczynia się do ogólnego rozluźnienia organizmu. Zmniejsza napięcia nerwowe i działa uspokajająco. Dlatego po ciężkim dniu warto zrobić sobie herbatę rumiankową i dodać do niej łyżeczkę naturalnego miodu spadziowego. Warto pamiętać, że natura dostarcza nam wielu naturalnych leków, z których wręcz powinniśmy korzystać.

Dodaj komentarz