Obecnie dla nowo budowanych budynków niezwykle istotnym parametrem decydującym o energooszczędności jest współczynnik przenikania ciepła. Z tego też względu producenci okien starają się stworzyć okna o jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych. Warto jednak podkreślić, że sam zakup odpowiednich okien nie sprawi, że budynek automatycznie stanie się energooszczędny. Równie ważne jest prawidłowe zamontowanie stolarki okiennej.
W tym zakresie warto przestrzegać wytycznych ciepłego montażu.
Ciepły montaż okien (zobacz tutaj), zwany inaczej montażem warstwowym to nic innego jak właściwe uszczelnienie połączenia stolarki okiennej z budynkiem. W razie nieszczelności narażamy się bowiem na wnikanie wilgoci. Zawilgocona pianka montażowa, na której w tradycyjnej metodzie osadzone jest okno bardzo szybko straci swoje właściwości izolacyjne. Dlatego tak ważne jest, by zaizolować okno warstwowo. Technika ciepłego montażu polega na warstwowej izolacji. Izolację wykonuje się z obu stron, zarówno po stronie wnętrza budynku, jak i na zewnątrz. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Montaż warstwowy polega na zastosowaniu kilku warstw uszczelniających – wewnętrznej, zewnętrznej oraz środkowej. Warstwę środkową wykonuje się zwykle z pianki montażowej. Musi ona szczelnie wypełniać przestrzenie między ścianą a oknem. Wewnątrz budynku stosuje się taśmę paroszczelną. Chroni ona przed wnikaniem do piany montażowej wilgoci z wewnątrz budynku, która zbiera się w pomieszczeniach. Warstwa zewnętrzna natomiast izoluje przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz. Wykonuje się ją za pomocą taśmy paroprzepuszczalnej.
Zalety ciepłego montażu
Do zalet ciepłego montażu zaliczyć można przede wszystkim brak mostków termicznych oraz wydłużenie żywotności łączenia okna z ościeżem. Okazuje się bowiem, że stolarka okienna zamontowana przy użyciu samej piany może po latach sprawić, że okno straci swoje właściwości termoizolacyjne. Wówczas zakup drogich okien energooszczędnych będzie bezsensowny. Dlatego od razu należy pomyśleć o odpowiednim zaizolowaniu okien. Montaż warstwowy jest oczywiście nieco droższy niż montaż metodą tradycyjną. Jest to jednak wydatek, który w perspektywie czasu z pewnością się zwróci. Dobrze zaizolowany budynek nie traci tyle ciepła, a to oznacza, że oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie. Jednocześnie izolujemy się przed działaniem złych czynników atmosferycznych takich jak nadmierna wilgoć czy pleśń. Odpowiedni montaż okien jest zatem niezwykle istotny w kontekście dbania o ekologię i energooszczędne rozwiązania.