Przy wyborze stolika barowego, występuje kilka, bardzo ważnych kwestii, które trzeba uwzględnić. Poza jego wysokością, bardzo ważną rolę odgrywa również wymiar jego siedziska, a także jego otoczenie.
Wysokość i położenie
Bardzo ważną kwestią w wyborze hokera jest to, jak wysoki ma być. Jest to uzależnione od tego, jak wysoki jest mebel, do którego hokery będą używane. Ogólnie przyjętą normą jest to, iż siedzisko stołka barowego jest o około 20 centymetrów niższe, niż blat baru, lub wysepki kuchennej. Oparcie na stopy, pozwalające na komfortowe ich ułożenie oraz odpowiednią postawę kręgosłupa, powinno być na wysokości około 30-40 centymetrów poniżej siedziska.
Wyróżnia się 3 poziomy blatu i hokerów:
Wysokie – blat znajduje się na wysokości około 1 metra, a wtedy hokery nie powinny być mniejsze niż 80 centymetrów. W tym przypadku, z blatu możemy również korzystać na stojąco, co często ułatwia problem ze zbyt małą ilością hokerów.
Średnie – blat wysepki lub baru znajduje się na wysokości około 90 centymetrów, więc w tym wypadku, wysokość hokerów powinna wahać się od 65 do 75 centymetrów.
Niskie – do tego rodzaju blatów, najlepiej sprawdzą się hokery nieprzekraczające swoją wysokością 60 centymetrów. Blat jest wówczas zazwyczaj na wysokości typowej dla szafki kuchennej.
Bardzo ważną kwestią w wyborze odpowiednich hokerów jest ich ilość oraz rozmieszczenie. Ze względu na swoją konstrukcję oraz funkcjonalność muszą one być postawione, tak, aby ich używanie nie stwarzało problemów u sąsiedniej osoby, korzystającej z innego stołka. Dobrą praktyką jest ustawianie hokerów w odległości około 50 cm od siebie – pozwala to na swobodne korzystanie z nich, nie tworząc problemu zderzania się kolanami z sąsiadem.
Następnym problemem, który trzeba rozwiązać, jest umieszczenie hokera w odpowiedniej odległości od blatu baru czy wysepki kuchennej. Jeśli zależy nam na komfortowym położeniu dla naszych nóg, należy umieścić stołek w odległości nie mniejszej niż 20 centymetrów od blatu.
Komfort używania
Dzisiejsze projekty stołków barowych zazwyczaj zakładają możliwość regulacji zarówno wysokości siedziska, jak i oparcia dla nóg. Bardzo ważną kwestią są surowce z używane do produkcji stołka – siedzisko powinno być wykonane z miękkiego materiału, obłożonego skórą, aby maksymalnie zwiększyć długość możliwej eksploracji stołka barowego. Ważne jest też, aby miał on obite oparcie dla pleców, gdyż metalowe elementy, pomimo całkiem niezłego wyglądu, są bardzo niewygodne.
Mało funkcjonalne i mocno obciążające nasze plecy są także hokery bez oparcia (rzadko spotykane, ale jednak). Przez wspomniany brak jakiegokolwiek oparcia dla pleców nasz kręgosłup może wyginać się pod niewłaściwymi kątami, a dodatkowym problemem w tym przypadku jest brak oparcia naszego ciała na stałym gruncie (nasze nogi, zazwyczaj opierają się na podnóżkach).