Jednym z ponadczasowych elementów aranżacji wnętrza domu jest z pewnością kominek, który nadaje pomieszczeniom stylu, elegancji oraz uroku. Wiele lat temu ta część wystroju służyła głównie w celu ogrzewania całego budynku. Aktualnie jednak jest to najczęściej modny dodatek, którego główną funkcją nie jest już tylko produkowanie ciepła, ale również nadawanie przytulności oraz niezwykłego klimatu.
Różne rodzaje kominków
Decydując się na umieszczenie kominka w domu należy określić w jakim ma on być stylu. Obecnie jest wiele możliwości dotyczących wyglądu tych produktów. Mogą być one:
-
nowoczesne – w takim przypadku wygląd jest zazwyczaj prosty, bez żadnych elementów dekoracyjnych,
-
klasyczne – wykonane ze szlachetnych kamieni i posiadające zdobienia w postaci portalu oraz żłobień,
-
tradycyjne – posiadające w swojej górnej części belkę oraz wytworzone z cegły lub kamienia.
Wszystkie powyższe rodzaje kominków można znaleźć w asortymencie sklepu internetowego dostępnego pod adresem https://www.szalonymax.pl/
Wiele różnych opcji wyboru umożliwia duże dopasowanie kominka do wystroju pomieszczenia, dzięki czemu będzie on się wspaniale komponował ze stylem panującym w domu.
Rozlokowanie kominka w pomieszczeniu
Przede wszystkim kominek powinien stanąć w miejscu bezpiecznym, gdzie nie będzie miał bliskiego kontaktu z meblami, telewizorem oraz innymi, łatwopalnymi rzeczami. Jeżeli jest on już umieszczony w takim obszarze, to przestrzeń wokół kominka można zagospodarować na zrobienie miejsca, w którym będzie możliwe spokojne spędzanie czasu z bliskimi. Fotele oraz stolik mogą zostać postawione już w odległości większej niż metr od kominka, więc z pewnością będzie mógł on umilać relaks domowników. Bardzo ciekawym elementem dekoracji wnętrza może zostać także opał do kominka umieszczony w ozdobnym pojemniku. Dobrym pomysłem jest postawienie go w miejscu, w którym będzie głównym elementem – dzięki temu będzie skupiał na sobie dużą uwagę oraz przyciągał spojrzenia.
Kolor kominka też ma znaczenie
Kupując kominek nie można zapomnieć o tym, żeby pasował on do koloru i wystroju domu. Ważne jest, żeby jak najlepiej wkomponować piec w styl panujący w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdował – wtedy będzie on pięknym dopełnieniem całości. Naturalne obudowy kominka stworzone z jasnego kamienia lub drewna będą pasowały do skandynawskich wnętrz oraz do ceglanych ścian. Tradycyjne kominki to świetne elementy dekoracji w pokojach o pastelowym lub kwiecistym wystroju. Przy jednolitych kolorach ścian o bardzo delikatnych wzorach i klasycznym wystroju wnętrza można pokusić się o kominek bardziej ozdobny, np. z kryształkami.
Gdzie wstawić kominek?
Jest to przedmiot dość uniwersalny, który pasuje nie tylko do salonu, ale także do innych pokojów, sypialni bądź jadalni. Wszystko zależy od zaplanowania jego wyboru tak, aby wkomponował się w wystrój danego pomieszczenia. Różne opcje wyglądu kominków, ich rozmaite kolory oraz materiały, z których są zbudowane pozwalają na wstawienie ich dosłownie w każdym miejscu w domu. Kominek w salonie nie powinien stać blisko telewizora, ponieważ wtedy będzie musiał walczyć z nim o uwagę ludzi – należy o tym pamiętać przy aranżowaniu wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem będzie wstawienie go na przeciwległą ścianę lub w przypadku dużych pomieszczeń na drugi koniec tej samej ściany, na której jest telewizor.